Drobní podnikatelé letos nemusejí platit zálohy na daně

Petr Kučera Petr Kučera, pek
28. 2. 2009 12:42
Vláda chystá také zrychlení odpisů
,,Musíme podporovat pouze ty, kteří jsou schopni přežít," říká Miroslav Kalousek
,,Musíme podporovat pouze ty, kteří jsou schopni přežít," říká Miroslav Kalousek | Foto: Ondřej Besperát

Podnikající fyzické osoby a společnosti s pěti či méně zaměstnanci letos nemusejí platit zálohy na daň z příjmů. Už dříve avizovaný krok, který je součástí vládních opatření proti krizi, nyní formálně potvrdilo ministerstvo financí.

Rozhodnutí nabude účinnosti až publikací ve Finančním zpravodaji, tedy pravděpodobně v prvním březnovém týdnu. Podnikatelé však měli zaplatit první zálohy k 15. březnu, takže rozhodnutí stihne vyjít včas. Odpuštění záloh je automatické, není nutné o něj speciálně žádat.

U právnických osob je rozhodující počet zaměstnanců k 1. prosinci 2008, tedy nikoliv současný stav.

Šance na přežití

Odpuštění záloh má podnikatelům přinést více peněz na financování současného provozu. „Tím budou mít k dispozici peníze na to, aby využili investiční pobídky zrychlených odpisů. Což jim pochopitelně pomůže optimalizovat daňovou povinnost v roce 2010," říká ministr financí Miroslav Kalousek.

Rozhodnutí ministerstva financí o prominutí záloh na daň z příjmů
Rozhodnutí ministerstva financí o prominutí záloh na daň z příjmů | Foto: Aktuálně.cz

Národní ekonomická rada vlády (NERV) původně zvažovala vrácení daní podnikatelům za rok 2007. „Odpuštění daní je však neskonale efektivnější než jejich vratka, protože podporuje ty konkurenceschopné, kteří se mohou rozjet," vysvětluje Kalousek. „Na zpětnou státní podporu těch nekonkurenceschopných bohužel nemáme čas ani peníze. Musíme podporovat pouze ty, kteří jsou schopni přežít," dodává.

Zálohy na daň z příjmů museli povinně platit podnikatelé a společnosti, kteří měli v předchozím kalendářním roce daň vyšší než 30 tisíc korun a zároveň je pro ně samostatná výdělečná činnost hlavním zdrojem příjmů. Podle údajů z ministerstva financí se prominutí záloh dotkne jen něco málo přes 150 tisíc subjektů. Stát počítal, že od nich letos na zálohách vybere kolem 22 miliard korun. O peníze nicméně nepřijde, jen je nebude mít k dispozici už letos. Dostane je opožděně až v daních za rok 2009 podle skutečného zisku podnikatelů. Pokud se firmám dařit nebude, musel by jim stát zálohy stejně vracet.

Rychlejší vracení DPH a zkrácení odpisů

Už před týdnem ministerstvo vydalo pokyn, aby finanční úřady začaly s dřívějším vracením nadměrných odpočtů daně z přidané hodnoty.

Na svém zasedání v první březnové pondělí má vláda schvalovat také další bod protikrizového programu: Podnikatelé zřejmě získají možnost zkrátit si lhůty pro odepsání hmotného majetku v první a druhé odpisové skupině.

„Navrhujeme zkrácení doby odpisování nového hmotného majetku pořízeného od 1. ledna 2009 do 30. června 2010, zatříděného v prvních dvou odpisových skupinách. Cílem je stimulovat firmy k pořízení například kancelářských strojů, výpočetní techniky a telefonických přístrojů s pořizovací cenou vyšší než 40 000 korun, osobních i nákladních vozidel, strojů a zařízení pro zemědělství, průmysl, stavebnictví a zdravotnictví," říká Kalousek.   

V první odpisové skupině se doba odpisování má zkrátit ze tří let na 12 měsíců a v druhé skupině se doba zkracuje z pěti let na 24 měsíců. Zároveň se adekvátně zkrátí doba nájmu při pořízení tohoto majetku formou finančního leasingu. Příslušnou změnu zákona však bude muset po vládě potvrdit také Parlament.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 27 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy