Dráhy poptávají elektřinu za téměř 3,4 miliardy korun

ČTK ČTK
6. 1. 2014 12:22
V současnosti energii Českým drahám dodává společnost ČEZ, tendr je na roky 2015 a 2016.
V současnosti energii Českým drahám dodává ČEZ.
V současnosti energii Českým drahám dodává ČEZ. | Foto: Tomáš Netočný

Praha - České dráhy vypsaly zakázku na dodávku trakční elektrické energie pro roky 2015 a 2016. Hodnotu zakázky za předpokládaný objem odebraných 2500 gigawatthodin odhadují na téměř 3,4 miliardy korun. Vyplývá to z informací zveřejněných ve Věstníku veřejných zakázek.

V současnosti energii Českým drahám dodává společnost ČEZ. Ta je dlouholetým dodavatelem energie pro tuzemskou železnici. Kromě tříměsíčního překlenovacího období v roce 2010, kdy energii pro železnici dodal E.ON, získává zakázky na dodávky silové energie právě ČEZ.

Aktuálně platný kontrakt na dodávku elektřiny pro rok 2014 (předpokládaných 1250 gigawatthodin) získala společnost za 1,6 miliardy korun.

Kromě vlaků Českých drah trakční energii využívají i zbylí železniční dopravci. České dráhy nakupují elektrickou energii přímo od energetické firmy od roku 2008, kdy přestaly elektřinu odebírat od Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), která v Česku železniční síť spravuje a jednotlivým dopravcům na ni přiděluje dopravní kapacitu.

Důvodem pro vynechání SŽDC z prodejního řetězce byly spory o cenu elektřiny. Tu SŽDC nakoupila před ekonomickou krizí před čtyřmi lety na tříleté období za nevýhodně vysoké ceny, které následně začaly klesat. České dráhy a jejich dceřiná firma ČD Cargo odmítly drahou elektřinu od SŽDC odebírat a vypověděly správci kolejí smlouvu.

Kromě zakázky na nákup elektřiny vypsaly ČD těsně před koncem loňského roku tendr na nákup motorové nafty. Hodnotu zakázky na dodávky paliva mezi roky 2014 až 2017 odhadl dopravce na 6,6 miliardy korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brescia podlehla Turínu, Matějů si dal vlastní gól

Fotbalisté Brescie neudrželi v 31. kole italské ligy vedení na hřišti FC Turín a prohráli 1:3. Domácí zaveleli k obratu po vlastním gólu Aleše Matějů, který odehrál celé utkání. Do zápasu zasáhl i jeho spoluhráč Jaromír Zmrhal, jenž se dostal do hry v 61. minutě.

Jakub Jankto odehrál 82. minut, porážce Sampdorie Janov 0:2 na hřišti rozjeté Atalanty Bergamo ale nezabránil. Ladislav Krejčí zůstal při porážce Boloně 1:2 se Sassuolem celý zápas na lavičce náhradníků.

Nešťastný moment prožil Matějů v 48. minutě, kdy ho za stavu 1:0 ve prospěch Brescie trefil zblízka do zad Lorenzo De Silvestri a míč se odrazil mimo dosah brankáře Jesseho Joronena. O deset minut později dokonal obrat nejlepší střelec "Býků" Andrea Belotti a pojistku přidal druhý útočník Simone Zaza.

Brescia tak nenavázala na vítězství z minulého kola proti Veroně a z předposlední příčky ztrácí na záchranu sedm bodů. Turín se posunul na 14. pozici.

Italská fotbalová liga - 31. kolo:

FC Janov - Neapol 1:2 (49. Goldaniga - 45.+1 Mertens, 66. Lozano), Fiorentina - Cagliari 0:0, AS Řím - Parma 2:1 (43. Mchitarjan, 57. Veretout - 9. Kucka z pen.), Bergamo - Sampdoria Janov 2:0 (75. Toloi, 85. Muriel), Boloňa - Sassuolo 1:2 (90.+1 Barrow - 41. Berardi, 57. Haraslín), FC Turín - Brescia 3:1 (48. vlastní Matějů, 58. Belotti, 86. Zaza - 21. Torregrossa).

Další zprávy