Dovolená last minute zlevnila. Nejvíc Řecko a Bulharsko

Veronika Skálová Veronika Skálová
16. 6. 2010 9:51
Ceny zájezdů do Řecka, Bulharska nebo Španělska jsou nejníž za 4 roky.
Vybrat si dovolenou na poslední chvíli se letos vyplatí víc než kdy dřív. Ilustrační foto.
Vybrat si dovolenou na poslední chvíli se letos vyplatí víc než kdy dřív. Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Plánovat letos dovolenou u moře na poslední chvíli je nejvýhodnější za poslední čtyři roky. Ve svém průzkumu mezi cestovními kancelářemi to zjistila Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Porovnávala ceny u více než pěti tisíc zájezdů šedesátky největších cestovních kanceláří v Česku.

"Z výsledků průzkumu vyplývá, že se letos nejvíce propadla cena zájezdů do Řecka, a to o třináct procent, do Bulharska o 9,3 procenta a do Turecka o 8,6 procenta. V případě těchto tří zemí a Španělska se dokonce jedná o nejnižší cenu zájezdů za poslední čtyři roky," upozornil viceprezident a mluvčí asociace Tomio Okamura.

Ve srovnání s loňským rokem je ale levnější i last minute zájezd do Tuniska nebo Egypta, kde se cena snížila o víc než tři procenta.

"Důvod je jasný. Cestovní kanceláře letos zaznamenaly pokles zájmu o letecké zájezdy v průměru o 15 procent a tak nyní přistoupily k razantním slevám, aby v rámci last minute prodaly pokud možno co nejvíce fixně nasmlouvaných kapacit, jinak by musely platit dodavatelům stornopoplatky," dodal Okamura.

Mírný pokles cen je patrný také u nejpopulárnější přímořské destinace - Chorvatska. Hotely a apartmány pro Čechy, kteří budou cestovat vlastním autem, zlevnily přibližně o pět procent. Na rozdíl od leteckých destinací se Chorvatsko nepotýká s tak velkým ochlazením zájmu, právě pro dobrou dostupnost.

Průzkumy naznačují, že část Čechů se opravdu letos chystá na dovolené ušetřit - odhadují, že své plány kvůli krizi upravila asi třetina z nich. Nejčastějším úsporným opatřením je úplné zrušení jakékoliv cesty, část lidí pak zvolí levnější destinaci.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Ministerstvo životního prostředí odmítá kritiku, že fond nepočítá se stavbou solárů na brownfieldech

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítá kritiku připravovaného Modernizačního fondu (MdF), ve kterém mají být pro českou energetiku z prodeje emisních povolenek k dispozici desítky miliard korun. Pondělní upozornění Svazu moderní energetiky, že peníze z fondu zřejmě nebude možné použít na stavbu solárních elektráren na brownfieldech a v průmyslově znečištěných lokalitách, podle MŽP není pravdivé a fond s tím počítá, sdělil resort.

Svaz moderní energetiky na to reagoval slovy, že i přes to, co říká nyní ministerstvo, je v materiálu doslovně uvedeno, že se na těchto plochách stavět nebude. 

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy