Doprava zboží po českých řekách klesla o čtvrtinu

ČTK ČTK
28. 5. 2013 15:48
Vodní dopravci loni přepravili na tuzemských řekách a do zahraničí 785 000 tun zboží
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Naďa Straková

Praha - Vodní dopravci v loňském roce přepravili na tuzemských řekách a do zahraničí 785 000 tun zboží, což proti roku 2011 představuje pokles o 15,5 procenta. Největší meziroční propad o zhruba 27,5 procenta zaznamenala vnitrostátní doprava, export zboží do zahraničí naopak o 24,4 procenta vzrostl. Vyplývá to z výroční zprávy Sekce vodní dopravy Svazu dopravy ČR.

Do zámořských přístavů tuzemští rejdaři vyvezli téměř 257 000 tun zboží a dalších 159 100 tuny dovezli. "Značná část z tohoto objemu byla tvořená nadrozměrnými zásilkami, které by se jiným způsobem přepravovat nedaly," uvedl předseda Sekce vodní dopravy Milan Raba.

Na vnitrozemské plavbě se podle tajemníka Jiřího Astera naopak negativně podepsal útlum stavební činnosti v posledních letech. V rámci ČR se podle něj po řekách převáží většinou stavebniny nebo odpady ze staveb, objem přeprav je tak přímo závislý na velkých stavebních zakázkách.

Stát prý podhodnocuje říční infrastrukturu

Důvodem, proč se tuzemské vodní dopravě nedaří, je podle dopravců i skutečnost, že stát říční infrastrukturu dlouhodobě podhodnocuje.

Podle Raby od roku 2000 délka dálnic a silničních komunikací narostla o 46 procent, délka elektrifikovaných železničních tratí o 12,7 procenta, naproti tomu labsko-vltavská vodní cesta se prodloužila o 12 kilometrů, což odpovídá pouze 3,9 procentům. "Toto prodloužení ale nesouvisí s nákladní dopravou ale pouze s rekreační plavbou," dodal Raba.

Pomohou dva jezy

Pro zlepšení podmínek rejdaři dlouhodobě požadují urychlenou výstavbu plavebních stupňů v Přelouči a v Děčíně. Poslední jmenovaný, který by měl ulehčit přeshraniční plavbě směrem do Německa, stále nemá kladný posudek dopadu na životní prostředí (EIA). Tu by podle náměstka ministra dopravy Miloslava Haly měla stavba získat do poloviny příštího roku.

Dosud stát do přípravy tohoto jezu, jehož stavbu vláda schválila v roce 2005, investoval více než 500 milionů korun. Celkem si toto vodní dílo vyžádá 4,5 až pět miliard korun a jeho stavba se uskuteční mezi roky 2015 až 2019. Jez v Přelouči by se měl začít stavět v příštím roce a má vyjít na 3,3 miliardy korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 2 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy