Divoká stávka v Nošovicích, Hyundai řeší přesčasy

Tomáš Fránek
3. 12. 2009 16:47
Zaměstnanci nošovické automobilky protestují proti postupu firmy při proplácení přesčasů
Foto: Radek Pecák

Nošovice - Zaměstnancům nošovické automobilky Hyundai došla trpělivost s postupem firmy, stěžují si na proplácení přesčasů, porušování zákoníku práce a šikanu na pracovišti.

Už včera tak část pracovníků na hodinu přerušila práci ve stávce, kterou neorganizovaly odbory. Odbory se už do jednání s vedením firmy zapojily a vyjednávají, jak celou situaci řešit.

Vedení firmy dnes odpoledne uvedlo, že zaměstnanci svévolně přerušili výrobu v době přesčasu. Chce s nimi dál jednat.

Podle mluvčího automobilky Petra Vaňka vyžaduje firma přesčasovou práci dvě hodiny po denní směně, a to čtyři dny v týdnu. "Po nočních směnách se žádná přesčasová práce nevyžaduje. Vzhledem k tomu, že směny se po týdnu střídají, odpracuje každý zaměstnanec ve výrobě na přesčasech 16 hodin za měsíc," uvedl Vaněk. Přesčasy firma proplácí dle zákoníku práce, doplnil.

Podle vedení odborového svazu Kovo se situace v Nošovicích vyhrotila kvůli postupu vedení firmy. "Vedení Hyundai dlouhodobě míchá třaskavou směs, dlouhodobě opomíjí problémy. Reakce zaměstnanců je pochopitelná a firma by měla začít jednat, jak celý problém řešit," řekl deníku Aktuálně šéf svazu Josef Středula.

Zaskočení manažeři

Zaměstnanci firmy označují situaci ve firmě za velmi špatnou. "Lidi včera odpracovali zbylou hodinu, zaplacený ovšem budou mít celý přesčas. Přes den se bude dál vyjednávat. Nejednalo se o odborovou akci, protože by to pak mohlo být právně napadnutelné, že se o stávce nedalo vědět dřív. Nicméně odbory s takovou aktivitou souhlasí a podnikají své vlastní kroky k vylepšení situace. Je to už opravdu nesnesitelné," uvedl na internetových stránkách odborů jeden ze zaměstnanců firmy.

Podle jednoho ze zaměstnanců protesty lidí zaskočily korejské manažery. "Nechali se poměrně dlouho přemlouvat, teprve pak si vyslechli naše požadavky. Tak zaskočené jsem je ještě neviděl," řekl Aktuálně.cz jeden z protestujících zaměstnanců.

Podle něj lidi pracují jedenáct hodin, dostávají zaplaceno za deset. "Každý v koutku duše cítí nespokojenost s vedením a jeho přístupem," uvedl další ze zaměstnanců na internetovém fóru zaměstnanců.

Včerejší akce nebyla prvním protestem. Už v úterý část zaměstnanců z jedné linek odešla předčasně domů.

Včerejší protestní stávky se zúčastnili pracovníci montovny, kde pracuje asi 500 zaměstnanců. "Byla to spontánní akce, lidé už to nemohli vydržet. Vím o ní od kolegy. Na montovně si tuto akci organizovali sami," uvedl zástupce odborů Zdeněk Ševčík.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Další směny?

"Vedení nezajímá názor lidí, hlavně že mají auta hotová, když potřebují splnit plán. Když se ale jedná o peníze, tak řeknou, že je světová krize," řekl ČTK odborář, který tvrdí, že v Hyundai obecně panují špatné pracovní podmínky. "Všechny přestávky jsou neplacené, pořád se na něco vymlouvají. Jsme vlastně jedenáct hodin v práci a deset máme zaplaceno," podotkl Ševčík.

Vedení automobilky zatím oficiálně nereagovalo. Podle některých odborářů už ale například plánuje další směny na dobu mezi Vánoci.

Problém se netýká jenom samotné automobilky. O prostech uvažují i zaměstnanci další velké korejské společnosti Dymos, která do Hyundai dodává sedačky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy