Dělníků máme nejvíce v unii: Z nové statistiky ČSÚ

ČTK ČTK
4. 11. 2011 15:11
V severských zemích počty lidí pracujících ve zdravotnictví výrazně přesahují ty z průmyslu
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Radek Pecák

Praha - Podíl zaměstnanců v průmyslu a stavebnictví na celkovém počtu pracujících v zemi je mezi státy Evropské unie nejvyšší v Česku. Blíží se mu pouze podíl pracujících v tomto výrobním sektoru na Slovensku.

Vyplývá to z analýzy Českého statistického úřadu (ČSÚ). Například ve zpracovatelském průmyslu podle ní pracuje 26,5 procenta lidí, průměr EU je 15,8 procenta. Ve stavebnictví je zaměstnáno 8,9 procenta osob, v EU je to 7,5 procenta.

"V naší republice je podíl pracujících ve zpracovatelském průmyslu v rámci EU vůbec nejvyšší, ve stavebnictví pátý nejvyšší, podíl pracujících v těžbě a dobývání nerostných surovin patří také k nejvyšším v Evropě," uvedli analytici.

Vyšší než průměrný je v ČR také podíl pracujících v dopravě a skladování. Dosahuje 6,6 procenta, evropský průměr je 5,1 procenta.

V průmyslu pracuje 4x více lidí než ve zdravotnictví a sociální péči

Ve všech ostatních sekcích služeb je však podíl pracujících v ČR nižší než v EU. Výjimku představují pouze informační a komunikační činnosti, kde je však rozdíl minimální. Ve srovnání s ostatními zeměmi EU naopak v ČR pracuje významně méně lidí ve vzdělávání, 5,9 procenta, a ve zdravotní a sociální péči, 6,6 procenta. Průměr EU přitom je 7,4, respektive 10,4 procenta.

Rozdíly mezi zeměmi je podle statistiků možné demonstrovat na vztahu počtu pracujících ve zpracovatelském průmyslu a ve zdravotní a sociální péči. Podíl pracujících ve zpracovatelském průmyslu je v naší republice čtyřikrát vyšší než podíl pracujících ve zdravotní a sociální péči. Na druhé straně ve všech severských státech, Nizozemsku a Spojeném království však počet pracujících v oblasti této péče podstatně převyšuje úroveň zaměstnanosti ve zpracovatelském průmyslu.

Struktura zaměstnanosti se přitom může odrazit na vývoji počtu lidí bez práce. Česká ekonomika je totiž kvůli ní závislá na exportu. "Čím vyšší bude závislost, tím více nám hrozí při poklesu poptávky ze zahraničí nárůst nezaměstnanosti," řekl Tomáš Volf ze společnosti Citfin.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy