ČOI loni vybrala na pokutách přes 61 milionů korun

Veronika Skálová Veronika Skálová
9. 3. 2010 17:09
Inspektoři vyrazili na víc kontrol a odhalili víc přestupků.
Krom bdění nad právy spotřebitelů upozorňuje ČOI také na nebezpečné zboží.
Krom bdění nad právy spotřebitelů upozorňuje ČOI také na nebezpečné zboží. | Foto: ČOI

Praha - Každá třetí kontrola, na kterou v loňském roce vyrazili lidé České obchodní inspekce, odhalila u obchodníků nějaké porušení pravidel či předpisů. Inspektoři uložili za celý loňský rok pokuty v celkové výši přesahující 61 milionů korun. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou ČOI zveřejnila na svých stránkách.

O rok dříve přitom souhrnná výše uložených sankcí příliš nepřesáhla 45 milionů korun.

Z celkem 49 609 kontrol našli inspektoři potíže v 15 699 případech, to znamená ve více než 31 procentech případů. Ve většině z nich padaly i pokuty a to nejčastěji ve správním řízení. Obchodníci nejčastěji hřešili proti zákonu o ochraně spotřebitele - byli za něj potrestáni ve více než 11 tisících případů.

Nedostatky zjistili kontroloři například ve čtvrtině kontrolovaných prodejen patřících do některého obchodního řetězce. Velmi časté byly u obchodníků chyby při výprodejích a slevách.

Krom toho však inspektoři také našli celou řadu padělků. Při 1 738 kontrolách našli 41 804 padělků v celkové hodnotě přesahující 59 milionů korun.

Podívejte se na nebezpečné kočárky a hračky. ČOI před nimi varuje:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy