Cestovky nesmějí stěhovat klienty beztrestně, řekl soud

Tomáš Fránek
30. 7. 2008 16:15
Ústavní soud zamítl stížnost cestovní kanceláře z Prahy

Brno - To, že cestovní kancelář ubytuje turisty v jiném hotelu, než si zaplatili, je porušením podmínek smlouvy a kancelář se nemůže zbavit odpovědnosti za způsobenou škodu.

A to přesto, že z objektivních technických důvodů, které cestovní kancelář nemohla ovlivnit, ubytování ve smluvních hotelích nebylo možné.

Ústavní soud s tímto zdůvodnením definitivně odmítl stížnost pražské cestovní kanceláře Ideal - Tour. Ta se dostala do sporu se svými klienty, které ve Španělsku ubytovala v jiných hotelích, než si vybrali a zaplatili.

Nemohli jsme nic dělat

Jde o první podobný spor, který v Česku doputoval až k Ústavnímu soudu.

Klienti požadovali po cestovce náhradu škody za porušení cestovní smlouvy ve výši 54 tisíc korun. Cestovní kancelář klienty ve Španělsku ubytovala v náhradním hotelu, oba smluvní hotely totiž měly technické problémy (jeden s havárií vody, druhý s poškozeným zařízením).

Cestovní kancelář se bránila tím, že jí takový postup umožňovaly všeobecné obchodní podmínky u smlouvy, kterou klienti podepsali. Podmínky měly umožnit, aby cestovní kancelář poskytla ubytování v náhradním hotelu stejné nebo vyšší kategorie, který je srovnatelný co do kvality poskytovaných služeb.

Cestovní kancelář nemohla ovlivnit stav hotelů. "Tuto okolnost nemohla předvídat a ani nijak ovlivnit - za řádné poskytování ubytovacích služeb totiž mají odpovídat jejich provozovatelé," uvedli zástupci cestovní kanceláře ve stížnosti.

Obvodní soud pro Prahu 9 rozhodl, že zákazníci nemají na náhradu škody nárok. Podle soudců všeobecné obchodní podmínky cestovní kanceláři v případě technických havárií umožňovaly hosty ubytovat v jiném než smluvním hotelu.

"Cestovní kancelář postupovala správně, nemohla proto být uplatněna jakákoli sleva z ceny zájezdu," uvedli soudci.

Nemůžete se zbavit odpovědnosti

Městský soud v Praze ale rozhodl jinak a klientům cestovky přiznal jako náhradu škody přes deset tisíc korun. Vyšel z toho, že situaci řeší směrnice Rady EU, kterou Česko zapracovalo do svého právního řádu.

"Cestovní kancelář  nesplnila svůj závazek ubytovat klienty v jednom ze smluvních hotelů, a tím porušila podmínky smlouvy," uvedli soudci pražského městského soudu.

Technické problémy provozovatelů hotelů totiž nepatří mezi žádný z důvodů, které by cestovní kancelář zprostily odpovědnosti za škodu způsobenou porušením právní povinnosti - podmínek uzavřené cestovní smlouvy.

Verdikt pražského městského soudu nyní potvrdil senát Ústavního soudu vedený soudcem Jiřím Muchou. Ten rozhodl, že nebylo porušeno právo firmy na spravedlivý proces.

Podle soudců je převzetí právních předpisů Evropské unie v této oblasti především odrazem negativních zkušeností klientů s chováním cestovních kanceláří v Česku a to jak v případě krachu kanceláří nebo neplnění konkrétních smluvních závazků.

Rozhodnutí o náhradě je proto podle ústavních soudců správné. "Odkaz stěžovatelky (cestovní kanceláře) na všeobecné obchodní podmínky, které nejsou s touto právní úpravou ve shodě, je pro rozhodnutí o její odpovědnosti při nesplnění smluvního ujednání vůči vedlejším účastníkům irelevantní," rozhodli soudci.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí hrát.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

před 2 hodinami

Getafe vstřelilo v Bilbau rekordně rychlý gól, ale utrpělo debakl

Fotbalisté Getafe sice skórovali v Bilbau už v 18. sekundě a vstřelili svůj nejrychlejší gól ve španělské lize v historii, z Baskicka ale nakonec odjeli s debaklem 1:5. Athletic se po vysokém vítězství posunul z třináctého místa tabulky na deváté, na třinácté místo kleslo Getafe.

Hosté šli do vedení hned z první akce zápasu díky hlavičce Marca Cucurelly. Už ve 13. minutě však podobně zblízka, ale akrobaticky nohou, srovnal Raúl García. Athletic skóre otočil pět minut po přestávce díky hlavičce Yeraye Álvareze a pojišťovací trefu přidal po hodině hry také hlavou opět García. Další dvě branky domácí vstřelili v závěrečné čtvrthodině.

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Bilbao - Getafe 5:1 (12. a 61. R. García, 50. Álvarez, 75. Berenguer, 82. De Marcos - 1. Cucurella).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem mnoha keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Svůj monumentální expresivní styl uplatnil také v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O jeho sobotním úmrtí v pondělí informovala kurátorka Dita Hálová, která mu roku 2014 v pražském Uměleckoprůmyslovém museu připravila retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy