Česko si kvůli zájmům Škody v Rusku stěžuje na Opel

Tomáš Fránek
19. 10. 2009 11:30
Prodej Opelu má tajný plán B, Brusel i Česko si stěžují
Opel Astra
Opel Astra | Foto: Aktuálně.cz

Bochum - Evropské komisi se nelíbí postup německé vlády, která chce poskytnout Opelu pomoc ve výši 4,5 miliardy eur, když ho koupí kanadsko-rakouská firma Magna International.

A pokud komise nebude s pomocí pro automobilku souhlasit, může to prodej ohrozit. Smlouva o prodeji automobilky má být přitom podepsána tento týden.

Plán ze šuplíku

Proto už má dosavadní vlastník, společnost General Motors, v šuplíku připravený tajný plán B. Ten podle Wall Street Journal počítá s hromadným propouštěním, které převýší plánovaných deset a půl tisíce lidí, a také se zavřením aspoň jedné továrny Opelu v Německu. S tím se dosud nepočítalo.

Komisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Krosová už poslala německému ministrovi hospodářství dopis, ve kterém pochybuje, že je pomoc německé vlády regulérní. Podle komisařky je spojení finanční pomoci s konkrétním kupcem (Magnou) porušením pravidel o volném trhu. Vláda by podle ní měla nabídku přepracovat.

Na pomoc pro Opel si už u Evropské komise kromě Velké Británie, Španělska a Belgie stěžovalo také Česko. Zatímco Británie, Španělsko a Belgie svoji stížnost směřují proti tomu, že Německo pomocí chrání svoje továrny na úkor výrobních závodů Opelu v jiných zemích, české námitky jsou jiné.

Česko si myslí, že by mohly být ohroženy cíle tuzemského automobilového průmyslu v Rusku. Společně s Magnou má totiž firmu získat největší ruská banka Sberbank. A ta si od koupi automobilky slibuje razantní průnik na ruský trh. Součástky pro levné vozy Opel má dodávat ruský výrobce VAZ, který bojuje o přežití.

Stížnost kvůli Škodovce

Česká stížnost do Bruselu směřuje hlavně kvůli automobilce Škoda Auto. Ta má totiž v Rusku montážní závod - loni se v Kaluze vyrobilo přes 37 tisíc aut. A výrobu chce rozšiřovat.

Závod v Kaluze bude příští rok zajišťovat kompletní výrobu vozů Škoda Fabia, Octavia, Superb a Yeti. Týdeníku Profit to řekl generální ředitel společnosti Volkswagen Group Rusko Martin Jahn.

Německá vláda ale zatím tvrdí, že výhrady komise prodej Opelu neohrozí. Ministr hospodářství Karl-Theodor zu Guttenberg uvedl, že se podle něj podaří sporné otázky s Evropskou komisí dořešit. "Nepředpokládám, že by byl prodej Magně ohrožen," uvedl.

Podle něj závazky státní pomoci daly Rakousko a Polsko, kde má Opel výrobní závody. A jednání s Británií a Španělskem jsou podle ministra na dobré cestě. Britský odborový svaz Unite se už dohodl s Magnou na zachování dvou britských továren německé automobilky Opel minimálně do roku 2013 výměnou za úspory v nákladech, včetně zmrazení mezd na dva roky.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy