Bakala otočil, prodá výhodně byty nájemníkům

Zuzana Kubátová Zuzana Kubátová
20. 9. 2013 13:50
Definitivní rozhodnutí padlo na úterním zasedání představenstva BXR v Amsterodamu.
Foto: Tomáš Netočný

Ostrava - Majitelé OKD, finančník Zdeněk Bakala se svými partnery ze společnosti BXR, chtějí uklidnit výbušnou situaci na Ostravsku vstřícným gestem. Změnili své léta zamítavé stanovisko a jsou ochotni prodat nájemníkům za zvýhodněných podmínek část ze 44 tisíc bytů, které v regionu vlastní prostřednictvím firmy RPG Byty.

Definitivní rozhodnutí padlo na úterním zasedání představenstva BXR v Amsterodamu. „Bylo rozhodnuto, že se začne připravovat koncepce, podle níž by se prodala část bytového fondu nájemníkům," řekl mluvčí RPG Byty Petr Handl.

Podmínky zatím neznámé

Jde zatím jen o první krok, nejsou totiž známy ani podmínky prodeje, ani počet bytů, jichž se Bakala a spol. chtějí tímto způsobem zbavit. Prodej rozsáhlejšího majetku je právně problematický - firma RPG Byty letos na jaře vydala dluhopisy za 10 miliard korun. Za dluh ručí svým majetkem, především bytovým fondem.

V RPG Byty z vypůjčené částky zůstalo jen 1,3 miliardy korun, většina odplynula do mateřské BXR na splátky předchozích půjček a masivní dividendu. Podle informací ze zdrojů blízkých RPG proto chystají majitelé model, kterým by při případném prodeji majetku věřitelům garanci kompenzoval. Každopádně je prodej většího počtu bytů třeba předjednat s držiteli dluhopisů.

"Je to ale právně řešitelná operace," řekl Aktuálně.cz jeden z Bakalových konzultantů.

Otázka je, zda se majitelé RPG dokáží shodnout s nájemníky na podmínkách prodeje. Před týdnem, tedy ještě před úterním jednáním v Amsterodamu, si obě strany vyměnily své představy o celé operaci. A šlo o zcela protichůdná stanoviska.

Shoda zatím panuje pouze v tom, že byty by nekupovali individuálně jednotlivé domácnosti, ale bytová družstva, vytvořená v jednotlivých domovních vchodech.

Pro RPG jde o značné zjednodušení - nehrozilo by, že bude mít domy s částečně prodanými, částečně vlastními byty. A pro kupující jde o šanci, jak operaci zvládnout finančně: domácnosti by si nemusely na koupi brát úvěry a hypotéky. Peníze by si půjčilo družstvo, jemuž by členové cenu bytu postupně spláceli formou měsíčního nájemného.

Připravujeme další podrobnosti.

Poznámka: Zdeněk Bakala je vlastníkem společnosti Economia, která v nedávné době převzala firmu Centrum Holdings, vydavatele deníků Aktuálně.cz a Insider.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Slib uspořit 80 miliard v rozpočtu trvá, uvedl Stanjura. Letos očekává inflaci přes osm procent

Ministerstvo financí v nové prognóze zhoršilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 3,1 procenta z listopadových 4,1 procenta. Zároveň úřad čeká proti odhadům z listopadu vyšší průměrnou inflaci za celý letošní rok, a to 8,5 procenta. V listopadu resort počítal pro letošní rok s inflací 6,1 procenta. Prognózu ve čtvrtek zveřejnilo ministerstvo.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) zároveň informoval o tom, že na základě nové predikce může úřad v novém rozpočtu pro letošní rok počítat s vyššími příjmy o zhruba 60 miliard korun. "O tyto příjmy nebudeme snižovat náš slib uspořit v novém rozpočtu na výdajové straně až 80 miliard korun a využijeme je na dodatečné výdaje v letošním roce, jako jsou mimořádná valorizace penzí či zvýšení příspěvků na bydlení kvůli dražším energiím," uvedl Stanjura.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

RegioJet smí opět jezdit mezi Budějovicemi, Krumlovem a Pískem. Kraj se za zákaz omluvil

Žluté autobusy firmy RegioJet budou od 22. ledna znovu vozit cestující mezi městy v jižních Čechách bez omezení. Firma nesměla od poloviny prosince převážet lidi, kteří jedou z Českých Budějovic do Českého Krumlova nebo Písku. Jihočeský kraj to firmě zakázal, podmínil tím novou licenci. Kraj po kritice své rozhodnutí změnil, firma zažádala o novou licenci a získala ji. Ve čtvrtek to v tiskové zprávě sdělila manažerka dopravy firmy RegioJet Kristýna Slezáková.

S autobusy Student Agency jezdily na těchto trasách stovky lidí do práce nebo do školy. Zákaz kraje vyvolal řadu negativních reakcí a ten své stanovisko změnil. RegioJet hned požádal o vydání nové licence a od této soboty plně obnoví vnitrokrajskou přepravu cestujících na lince Praha - Písek - České Budějovice - Český Krumlov.

Podle kraje byl zákaz chybou firmy Jikord, která je jihočeským koordinátorem dopravy. Zaměstnanci Jikordu udělali špatné rozhodnutí, bez vědomí krajského úřadu, uvedl ve čtvrtek na Facebooku jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). 

Zdroj: ČTK
Další zprávy