Armáda zaplatí miliony za tenisky, které neupotřebí

Tomáš Fránek
11. 2. 2011 14:00
Ústavní soud nevyhověl stížnosti ministerstva, kvůli vzniku profiarmády nechtělo dostát smlouvám
Foto: Jan Langer

Brno - Armáda se nemůže vyvléct ze zaplacení více než sedmi milionů korun za tenisky, které si sice objednala, ale kvůli reformám a přechodu na profesionální armádu nepřevzala a nepoužila.

Reforma a vládní škrty nejsou totiž podle soudů důvodem, aby smlouvy státu s dodavateli přestaly platit.

Stížnost Ministerstva obrany odmítl Ústavní soud (III.ÚS 3478/10), který neuznal ani argumenty armády, podle kterých nebyla dodávka tenisek za více než sto milionů korun v pořádku.

Sedm let soudů

Celý spor, ve kterém figuruje také dodavatel tenisek společnost Draft, se přitom vlekl sedm let. Už v roce 2002 armáda uzavřela smlouvu s výrobcem na dodávky bot za zhruba 94 milionů korun. A se společností Draft uzavřela armáda i další smlouvu na dodávku tenisek za 21 milionů korun, vojáci boty dva roky odebírali. Celkem šlo o přibližně dvanáct tisíc párů bot.

Po vzniku profesionální armády však ministerstvo chtělo od smlouvy ustoupit, tenisky přestalo potřebovat. Firma se rozhodla armádu zažalovat o více jak sedm milionů korun za neodebrané zboží a ušlý zisk.

A Městský soud rozhodl, že armáda musí peníze zaplatit. "Reforma ozbrojených sil není podle názoru soudu překážkou, která brání v plnění smlouvy," rozhodli soudci.

Armáda neuspěla s dovoláním u Nejvyššího soudu a nyní ani ústavních soudců.

Podle senátu Ústavního soudu vedeného soudcem Jiřím Muchou armáda k rozhodnutí o nepotřebnosti bot dospěla až ve chvíli, kdy už dva roky od firmy boty odebírala. A vojsko chtělo nadto od smlouvy ustoupit až ve chvíli, kdy došlo k reformě armády a vzniku profesionálního vojska.

Správně vám neveřili

A s argumentem, že výběrové řízení nebylo v pořádku, přišla armáda až mnohem později.

"Armáda nijak nevysvětlila, z jakého důvodu by bylo třeba zrušit obě kupní smlouvy a to ještě jen ve vztahu k vojákům základní vojenské služby, neboť nutnost vybavení výstrojním materiálem vojáků z povolání trvá i po tomto datu," uvedli soudci.

Podle ústavních soudců je správně, že soudy neuvěřili tvrzení armády, že reforma ozbrojených sil schválená vládou může vést k možnosti odstoupit od uzavřených smluv.

"Stížnost Ministerstva obrany se odmítá, neboť jde o návrh zjevně neopodstatněný," rozhodli soudci.


 

Právě se děje

před 42 minutami

Carnegie Hall bude mít zavřeno do dubna 2021

Slavná newyorská koncertní síň Carnegie Hall zůstane zavřená minimálně do 5. dubna 2021. Kvůli pandemii koronaviru o tom rozhodli její provozovatelé, píše agentura AP. Tím pádem má Carnegie Hall šanci stihnout jen závěr sezony 2020/21. Budova, která stojí od roku 1891 a zahrnuje tři sály, je zavřená od 12. března. Některé plánované koncerty se uskutečnily on-line. Začátkem příštího roku se kvůli pandemii ruší například večer filmové hudby Johna Williamse, autora soundtracků k Hvězdným válkám či Indiana Jonesovi, nebo vystoupení orchestrů z Vídně a Šanghaje.

Zdroj: AP
před 44 minutami

Starosta Novotný napsal, že chce aby komunista Ondráček "visel". Trestný čin to není, rozhodl soud

Starosta Prahy-Řeporyj Pavel Novotný (ODS) nespáchal trestný čin, když loni v květnu na Twitteru mimo jiné napsal, že by si přál, aby poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) "visel". Na konci září tak rozhodl odvolací Městský soud v Praze, který potvrdil, že by se skutkem měl zabývat správní úřad.

Novotný čelil obžalobě z podněcování k trestnému činu za to, že na twitteru napsal, že by si přál, aby komunistický poslanec Ondráček za návštěvu Doněcké lidové republiky "visel". Reagoval tak na příspěvek předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska, který o Ondráčkově cestě na ukrajinské území okupované proruskými separatisty zmínil, že se to "blíží vlastizradě".

Další zprávy