Aero prodává výrobu letadla, které vzniklo v 90. letech

Produkt Produkt
18. 7. 2011 9:32
Stroj se nikdy nedostal do sériové výroby, teď dostává šanci v Bělorusku
Letoun Aero AE 270 dosud existoval jen v několika exemplářích
Letoun Aero AE 270 dosud existoval jen v několika exemplářích | Foto: Aktuálně.cz

Odolena Voda  - Už to vypadalo, že dvě miliardy korun, které stál vývoj letounu Ae 270 firmu Aero Vodochody, budou nenávratně ztraceny.

Toto letadlo, které vyvinuli konstruktéři již v 90. letech minulého století, se nikdy nezačalo sériově vyrábět. Vzniklo jen několik prototypů.

Nyní ale přece jen tuzemský výrobce letecké techniky může na tomto stroji vydělat. Hospodářské nováiny přinesly informaci, že se Aero chystá prodat kompletní projekt letounu Ae 270.

Zájemců je více

Zájemců je dokonce více, ale podle HN je nejpravděpodobnější předání výroby vrtulového dopravního letadla pro osm lidí do Běloruska.

Kontrakt by měl mít hodnotu 3,5 miliardy korun a rozhodnout se má do konce srpna, informují Hospodářské noviny.

"Vaše informace jsou správné, víc vám ale říct nemohu," sdělil deníku prezident firmy Ladislav Šimek. Jednání o zakázce potvrdilo i ministerstvo průmyslu a obchodu. Aero by mělo do Běloruska dodat projekt a zajistit technologickou podporu výroby po několik let. Potřebnou továrnu by mohla postavit také česká firma.

Aero chce dělat jen pro vojáky

Samo Aero stroj vyrábět nehodlá, protože se i nadále chce zaměřovat na vojenskou výrobu.

Stroj je určen pro přepravu pasažérů. Je schpen létat ve vyšší letové hladině, což mu umožňuje například snadněji obletět nepříznivé počasí. Stroj vyvinulo Aero v konsorciu Ibis s tchajwanskou firmou Aerospace Industrial Developement Corporation. Ta by proto mohla případný prodej zablokovat, podle deníku však již kontrakt s Běloruskem schválila.

Běloruská vláda nyní projekt posuzuje, rozhodnout se má do konce srpna.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy