Aero prodává výrobu letadla, které vzniklo v 90. letech

Produkt Produkt
18. 7. 2011 9:32
Stroj se nikdy nedostal do sériové výroby, teď dostává šanci v Bělorusku
Letoun Aero AE 270 dosud existoval jen v několika exemplářích
Letoun Aero AE 270 dosud existoval jen v několika exemplářích | Foto: Aktuálně.cz

Odolena Voda  - Už to vypadalo, že dvě miliardy korun, které stál vývoj letounu Ae 270 firmu Aero Vodochody, budou nenávratně ztraceny.

Toto letadlo, které vyvinuli konstruktéři již v 90. letech minulého století, se nikdy nezačalo sériově vyrábět. Vzniklo jen několik prototypů.

Nyní ale přece jen tuzemský výrobce letecké techniky může na tomto stroji vydělat. Hospodářské nováiny přinesly informaci, že se Aero chystá prodat kompletní projekt letounu Ae 270.

Zájemců je více

Zájemců je dokonce více, ale podle HN je nejpravděpodobnější předání výroby vrtulového dopravního letadla pro osm lidí do Běloruska.

Kontrakt by měl mít hodnotu 3,5 miliardy korun a rozhodnout se má do konce srpna, informují Hospodářské noviny.

"Vaše informace jsou správné, víc vám ale říct nemohu," sdělil deníku prezident firmy Ladislav Šimek. Jednání o zakázce potvrdilo i ministerstvo průmyslu a obchodu. Aero by mělo do Běloruska dodat projekt a zajistit technologickou podporu výroby po několik let. Potřebnou továrnu by mohla postavit také česká firma.

Aero chce dělat jen pro vojáky

Samo Aero stroj vyrábět nehodlá, protože se i nadále chce zaměřovat na vojenskou výrobu.

Stroj je určen pro přepravu pasažérů. Je schpen létat ve vyšší letové hladině, což mu umožňuje například snadněji obletět nepříznivé počasí. Stroj vyvinulo Aero v konsorciu Ibis s tchajwanskou firmou Aerospace Industrial Developement Corporation. Ta by proto mohla případný prodej zablokovat, podle deníku však již kontrakt s Běloruskem schválila.

Běloruská vláda nyní projekt posuzuje, rozhodnout se má do konce srpna.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 6 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy