Ceny bytů v Praze prudce rostou. Nabídka klesá kvůli úřadům, tvrdí developeři

Martina Marečková
26. 7. 2017 11:10
Lidé mají o nové bydlení zájem, často si však nemají z čeho vybírat. Nabídka v Praze neustále klesá, developeři si stěžují na složité povolování.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: komerční článek

Praha - Za první pololetí letošního roku prodali developeři v Praze 3450 nových bytů, což je o pět set méně než před rokem. V nabídce developerů bylo ke konci června jen 3600 bytů - zhruba o tisíc méně než před rokem. Ukazuje to společná analýza developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group.

"Lidé mají o nové bydlení zájem, často si však nemají z čeho vybírat," říká Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema. Zatímco loni developeři v Praze prodali 6650 bytů, letos to bude necelých šest tisíc. 

"Nabídka v Praze neustále klesá, což je způsobené zejména dlouhodobě složitým povolovacím procesem, který způsobuje zpoždění uvádění nových projektů na trh," upozorňuje Naďa Ptáčková, generální ředitelka Skanska Reality.

Průměrná cena nového bytu v Praze ke konci června dosahovala 86 511 korun za metr čtvereční, oproti stejnému období loňského roku stoupla o čtvrtinu. Šéf společnosti Central Group Dušan Kunovský odhaduje, že do konce roku vzroste průměrná cena ještě o pět procent.

Podle Develop Indexu poradenské firmy Deloitte už průměrná cena bytu v pražských developerských projektech na jaře přesáhla 90 tisíc korun za metr čtvereční. Odlišná čísla vycházejí z jiné metodiky. Deloitte do svých statistik počítá i malé projekty - například půdní vestavby s několika málo byty. Trigema také očišťuje svoje čísla o nejdražší a nejlevnější byty.

Pražský trh novostaveb sleduje nejdéle developer Ekospol. I jeho čísla se trochu liší kvůli jiné metodice. Podle nich se za první pololetí letošního roku v Praze prodalo 3027 nových bytů.

Naopak v regionech prodeje nových bytů rostou. Ve druhém čtvrtletí se tam podle Trigemy prodalo 1670 bytů. Nejvíce jdou na odbyt ve Středočeském kraji, v Brně a v Plzni.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy