Ceny bytů a domů v Česku rostou nejrychleji v celé EU. Situace je varovná, říká analytik

ČTK ČTK
19. 7. 2017 16:18
Meziroční zdražení o 13 procent je nejvyšší v Evropské unii. Vyplývá to z čerstvých údajů Eurostatu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Finep

Praha - Ceny bytů a domů v Česku v prvním čtvrtletí meziročně vzrostly o 12,8 procenta. Ze zemí Evropské unie to bylo nejvíce. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.

Více než desetiprocentním tempem se ceny zvedly i v Litvě a Lotyšsku, naopak v Chorvatsku o 0,4 procenta klesly. V celé EU se ceny zvýšily v průměru o 4,5 procenta.

"Situace v Česku je v kontextu EU varovná. Za rizikový vývoj mohou zejména dva klíčové faktory. Prvním jsou až příliš dlouhá stavební řízení, která developerům a dalším podnikatelům ve stavebnictví neumožňují pružně reagovat na současnou zvýšenou poptávku po bydlení," říká k tomu analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.

Druhým faktorem je podle něj měnová politika ČNB - její měnová intervence z roku 2013 snížila úrokové sazby u hypotečních úvěrů a tím i zvýšila poptávku po nemovitostech. Zároveň se podílela na snížení atraktivity dalších investičních nástrojů, například dluhopisů, což pozornost investorů namířilo také k nemovitostem.

"ČNB tak zejména letos v prvním čtvrtletí uvízla v pasti, jelikož se loni napevno zavázala ukončit režim nejdříve ve druhém kvartále. Korunu tak paradoxně oslabovala i v prvním čtvrtletí, kdy v Česku rostly ceny nemovitostí nejrychleji v EU," doplnil Kovanda.

Růst cen bytů a domů v 1. čtvrtletí 2017 podle Eurostatu:

Země Meziroční změna
Česko 12,8 %
Litva 10,2 %
Lotyšsko 10,1 %
Irsko 8,9 %
Bulharsko 8,8 %
Maďarsko 8,0 %
Portugalsko 7,9 %
Estonsko 7,7 %
Lucembursko 6,8 %
Švédsko 6,6 %
Nizozemsko 6,1 %
Slovinsko 5,9 %
Velká Británie 5,6 %
Belgie 5,4 %
Španělsko 5,3 %
Malta 5,2 %
Německo 5,1 %
Rumunsko 5,1 %
Rakousko 4,8 %
Kypr 4,1 %
Slovensko 3,8 %
Dánsko 3,6 %
Polsko 3,3 %
Francie 3,1 %
Finsko 1,4 %
Itálie -0,1 %
Chorvatsko -0,4 %
Řecko údaje nejsou k dispozici

ČNB ukončila devizové intervence 6. dubna. Vzhledem k vývoji na nemovitostním trhu a v české ekonomice podle Kovandy nelze čekat, že by výrazný růst cen nemovitostí v nejbližších čtvrtletích ustal.

Podle analytika ING Jakuba Seidlera začínají být nerovnováhy na trhu nemovitostí stále významnější, což souvisí s extrémně uvolněnou měnovou politikou centrální banky. "Současná politika nulových sazeb není konzistentní s vývojem domácí ekonomiky. I z toho důvodu se domníváme, že ČNB zvýší sazby po téměř 10 letech už na začátku srpna," dodal.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy