Zimní zahrady přiblíží přírodu a mohou šetřit i energii

TD
13. 12. 2011 3:31
Co všechno nabízí zimní zahrada a jaká úskalí jsou spojena s její výstavbou?
Foto: Aktuálně.cz, Jaroslav Pikous

Zimní zahrady představují i dnes nadstandardní vybavení domu. Možnost být obklopen rostlinami i v zimě je jistě snem každého zahradníka či milovníka přírody, stavba a údržba kvalitní zimní zahrady však není žádná hračka. Pokud nemá skleněný pokoj sloužit jen jako prostor pro vnitřní bazén či pro relaxaci s výhledem na zahradu, je nutné zajisti hned několik nezbytností. Jinak se z vidiny oázy klidu může velmi snadno stát hořké zklamání.

Samotná konstrukce zimní zahrady vyžaduje kvalitní materiál, který musí být přizpůsoben nepříznivým povětrnostním podmínkám. Je třeba vypočítat vhodný sklon střechy kvůli sněhu a jednotlivé rozměry vyměřit na milimetr přesně. Nezbytnou součástí zimní zahrady jsou i pevné základy. I proto je třeba na podobný luxus zajistit stavební povolení.  Kromě složitého postupu stavby a náročnosti na udržování ale zimní zahrady nabízí i mnohá lákadla. Pokud prostor neslouží pro pěstování rostlin, a není tedy nutné ho celoročně vytápět, slouží jako skvělá tepelná izolace a může zajistit značnou energetickou úsporu.

Důležitou roli při stavbě zimní zahrady hraje také její umístění. Nejvhodnější je přistavět zahradu k jižní části domu, právě tam totiž bude dopadat nejvíce slunečního světla, které zajistí přírodní vytápění prostoru. Problém však nastává v letním období, kdy se z příjemných 25 stupňů může snadno stát 60. Pokud slouží zimní zahrada jako celoroční útočiště rostlin, je třeba ji vybavit kvalitním odvětráváním, které vyrovná teplotu a zajistí příznivé podmínky pro květiny. V opačných teplotních extrémech je vhodné zahradu vytápět.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy