Jak připravit střechu na zimu a nánosy sněhu?

TD
9. 12. 2011 10:19
Co vše je třeba udělat, aby střechu nepoškodil sníh a mráz?
Tondach, bobrovka režná
Tondach, bobrovka režná | Foto: Tondach

Bohatá sněhová pokrývka se v posledních letech stává téměř pravidlem, jakkoli ale dělá radost lyžařským střediskům, majitelům rodinných domů spíše přidělává starosti. Před příchodem zimy je nutné zkontrolovat a zajistit střechu, aby nedošlo k jejímu poškození či zranění způsobenému padání sněhu a ledu ze střechy. Ověření stavu střešní krytiny se rozhodně nesmí zanedbávat, při jejím poškození se doporučuje okamžitá výměna.

Střecha domu by se měla kontrolovat nejméně dvakrát ročně, a to před začátkem zimy a po ní. Právě během nejchladnějšího období totiž čelí krytina největší zátěži. Je třeba odstranit z tašek mech a pokusit se střechu co nejlépe očistit. Všechny tašky musí držet na svém místě a nesmí být nijak poškozeéy. Je vhodné se ujistit, že střecha dobře těsní a nikde nedochází k prosakování vody do vnitřních prostor. Odborníci doporučují kontrolu vzdálenosti větví od střechy, aby pod vahou sněhu nedošlo k jejich ulomení a poškození střechy.

Velké škody v zimě způsobují pády sněhu ze střech. Protisněhové zábrany se dnes už stávají normou a měly by být povinným vybavením každého domu. Kromě sněhových zachytávačů lze instalovat také rozrážeče sněhu, které sice lavině nezabrání v pádu, rozdělí ji však do menších kusů, které nejsou tak nebezpečné. I tak však může sníh poškodit auto či ohrozit zdraví procházejícího člověka. Při instalaci zábran záleží na typu střechy a jejím sklonu, ale i oblasti, kde se dům nachází. V případě, že se stavba nachází v horské oblasti, hodí se namontovat zábrany i ve více řadách za sebou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarský parlament přijal zákon posilující kontrolu nad kulturou

Maďarský parlament ve středu přes odpor opozice schválil kontroverzní zákon, který posiluje vládní kontrolu nad kulturou. V pondělí proti chystanému právnímu předpisu demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí a protestní internetová petice získala kolem 50.000 podpisů, napsala agentura DPA.

Zákon počítá se vznikem Národní kulturní rady, která by měla vládě umožnit "strategicky řídit sektor kultury". Kromě toho při jmenování ředitelů městských divadel a dalších institucí dotovaných státem musí být zajištěn souhlas ministra kultury. Dosud o tom, kdo řídí divadla, rozhodovaly městské úřady samostatně.

Část opozičních zákonodárců při hlasování na znamení nesouhlasu vstala a dala si před obličej černé divadelní masky. Informoval o tom portál 444.hu na základě videa, které na facebooku zveřejnil liberální poslanec Tordai Bence.

Zdroj: ČTK
Další zprávy