Výstavy ukazují vývoj i nové trendy architektury

TD
20. 12. 2011 9:00
V českých galeriích lze nalézt unikátní architektonické projekty i retrospektivní výstavu
Továrna a vzorkovna Sipral v pražských Strašnicích
Továrna a vzorkovna Sipral v pražských Strašnicích | Foto: GJF

Architektura má v kultuře zcela nezpochybnitelné místo, přesto bývá často opomíjena. Milovníci stavebnické estetiky však během prosince mohou navštívit hned několik výstav po celé České republice, které si kladou za cíl prezentovat moderní i klasickou architekturu, její vývoj a aspekty.

Sál architektů Staroměstké radnice v Praze 1 hostí až do 19. února 2012 výstavu s názvem Fotografování pražské architektury. Návštěvníci mají možnost poznat zcela unikátní projekt, který prezentuje snímky známých tvůrců, ale i zapálených amatérů. Expozice se svým obsahem i formou snaží přiblížit fotografování architektury z nového pohledu a věnuje se období od roku 1848 až do 1921.

Naopak nejnovější trendy tuzemské architektury mapuje výstava Současný český industriál, jež je možné navštívit do 15. ledna 2012 v pražské Galerii J. Frangnera. Návrat k prvorepublikovému ladění a rysům avantgardy dokumentuje výstava nejen v kontextu rodinných domů, ale i sektoru, se kterým design nebývá přímo spojován. Cílovou skupinou jsou zejména investoři, kteří váhají, zda k projektu přizvat profesionálního architekta.

Brněnský dům umění představuje tvorbu ateliéru architekta Zdeňka Fránka, který se po roce 2005 proslavil stavbou vily pod Červeným kopcem v Brně či unikátním polyfunkčním domem Eucon v Praze. Originálně pojatá výstava Útroby architektury se zaměřuje na neobvyklé a unikátní pojetí prostoru a lze ji navštívit do 29. ledna 2012.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň a blíží se k Bermudám. Ostrovy přijaly řadu opatření

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň z pěti a doprovází ho nyní vítr o rychlosti až 185 kilometrů za hodinu. Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) se nachází asi 655 kilometrů západně od Bermud, které by měl podle současné předpovědi okrajově zasáhnout. Při pouze drobné změně současné trasy by však mohl na ostrovy udeřit přímo, informovala agentura AP.

Ministr Bermud pro národní bezpečnost sdělil agentuře Reuters, že se v poledne místního času (17:00 SELČ) na ostrovech uzavřou školy, vládní budovy a přestanou plout trajekty. O několik hodin později rovněž přestane jezdit hromadná doprava. Meteorologové očekávají až deset centimetrů srážek, prudký vítr a silné vlnobití. 

Na pobřeží Texaského zálivu mezitím udeřila tropická bouře Imelda, která má v příštích dnech na některých místech jihovýchodního Texasu a jihozápadní Louisiany přinést až 46 centimetrů srážek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy