3D tisk míří do praxe: Vytisknete si bonbony nebo kosti

LP Fish
6. 12. 2011 8:45
3D tiskárny stále slevňují a na internetu najdete řadu návodů, jak si takovou prostorovou tiskárnu sami postavit. Objevuje se také řada oborů, ve kterých by se tato technologie mohla komerčně vyplatit.
Foto: Jan Kovalík

Ještě nedávno byly 3D tiskárny výrobkem z románů sci-fi. Současnost však nedobývají krůček po krůčku, ale doslova mílovými kroky.

Pojem 3D tisk je jednoznačně "trendy", i když nikdo ještě dost dobře neví, jestli tato technologie k něčemu bude a co vlastně přesně umí.

Jak funguje 3D tisk?

Pro trojrozměrný tisk se v současnosti používá několik metod a materiálů. Projekt RepRap Josefa Průši využívá metodu FDM (Fused Deposition Modeling). V počítači se nejprve vytvoří přesný nákres, který může vzniknout také přenesení m z 3D scanneru. Modely, které nejsou chráněny autorským právem, je možné stáhnout z internetu. Hlava tiskárny pak postupně nanáší úzké vrstvy tekutého prekursoru (materiál podobný součástkám stavebnice LEGO) , který okamžitě tvrdne. Nanášením těchto vrstev vzniká trojrozměrný objekt. 3D tisk, jinými slovy též Rapid Prototyping, se používá při výrobě a demonstraci prototypů výrobků. Při slavnostním uvedení Škody Yeti bylo 80 procent komponentů vozu vyrobeno právě Rapid Prototypingem.

Na 3D tiskárně už byla vytištěna funkční koncertní flétna i rocková kytara a kromě technologických vizionářů, jako je například český designer Josef Průša (vývojář projektu RepRap) už začíná technologie 3D tisku zajímat i podnikatele v docela "přízemních" oborech.

Originální bonbony…

Kupříkladu v Británii vzniká s podporou řady institucí, grantů a vývojářské firmy Delcam unikátní 3D tiskárna, která bude mít díky speciálním tepelným čidlům a ohřívačům schopnost prostorově tisknout ne z obvyklé plastické hmoty, ale z kakaové směsi.

Tu už je zajímavé z obchodního hlediska, protože na výrobcích z 3D tiskáren je nejvyšší právě cena hmoty, ze které je výsledný artefakt vylisován.

Investoři uvažují podle serveru Engadget o prodejně, ve které byste si mohli objednat čokoládové bonbony ve tvaru podle vlastního návrhu, nebo modifikovat některý ze vzorů v katalogu.

…i kostní náhrada

3D tiskárny však možná proniknou nejen do kulinářství, ale také do medicíny. Výzkumníci z Washington State University objevili možnost unikátní implementace této technologie, která by mohla pomáhat při léčbě nemocných nebo poškozených kostí.

3D tiskárny by totiž mohly ze speciální keramické směsi vyrábět jakési rozpustné lešení, které by sloužilo jako opěra při růstu tkáně.

Tým už s materiálem 4 roky experimentuje úspěšně na krysách a králících. Podle spoluautora projektu Susmita Bose bude trvat ještě tak 10 až 12 let, než budou moci ortopedové a zubaři předepisovat "tištěné" kostní náhrady.

TIP: Líbí se vám naše články? Sledujte Dataramu na Facebooku, na Google+ nebo na Twitteru!

 

Právě se děje

před 6 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy