Veletrh Antique nabídne doplňky z 19. století

Andrea Berniová
17. 4. 2012 5:26
Prohlédněte si doplňky z období biedermeieru, empíru i secese
České sklo, Biedermeier, polovina 19. stol.
České sklo, Biedermeier, polovina 19. stol. | Foto: Alma Antique

Praha - Od čtvrtka 26. dubna do neděle 29. dubna můžete navštívit Veletrh starožitností Antique pořádaný Asociací starožitníků. Bude pro vás otevřen vždy od 10 do 19 hodin. Veletrh najdete na Karlově náměstí v Praze, v prostorách Novoměstské radnice. Koná se pravidelně vždy na jaře a na podzim.

Ústředním tématem letošního jarního veletrhu je 19. století. V expozicích uvidíte hlavně předměty vytvořené k rámci uměleckého směru s názvem biedermeier. Zastoupen ale bude i empír, novogotika, novorenesance, romantismus, realismus a také počátky secese. Vystavené předměty pocházejí z kolekcí šesti desítek vystavovatelů z celé republiky. Uvidíte nábytek, sklo a porcelán, šperky, obrazy a další předměty.

Biedermeier vychází z empíru a klasicismu

Právě v období biedermeieru, který je jedním z ústředních témat veletrhu, se pravděpodobně začal častěji objevovat moderní a cenově dostupný nábytek. Tento styl se vyvíjel v období klidu, hospodářského rozmachu a technického pokroku, především mezi lidmi střední třídy. Vznikl tehdy, když se styl zvaný empír začal přizpůsobovat potřebám měšťanského obyvatelstva, kterému vyhovoval klid, pohodlí a pořádek. Kromě empíru vychází biedermeier ještě z klasicismu.

Květiny, girlandy a miniatury

Židle, komody, knihovny, ale i hodiny ve stylu biedermeieru se i dnes často vyskytují v domácnostech. Typickými znaky tohoto stylu jsou květiny, girlandy, také krajiny a miniatury. Na veletrhu si můžete i nakoupit doplňky do interiéru.  Asociace starožitníků, která veletrh pořádá, sdružuje obchodníky se starožitnostmi, také restaurátory, historiky umění a další odborníky, ale i sběratele starožitností a uměleckých předmětů. Existuje od roku 1991.

 

Právě se děje

před 35 minutami

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Dálnici D1 uzavřela na Přerovsku nehoda dodávky a kamionu, jeden z řidičů zemřel

Na nájezdu na dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se v úterý odpoledne ve směru na Ostravu srazila dodávka s nákladním autem. Jeden z řidičů zemřel, komunikace byla bezmála tři hodiny uzavřena. Nájezd na dálnici už je v obou směrech průjezdný. Okolnosti nehody se vyšetřují, sdělila před 16:30 mluvčí policie Miluše Zajícová.

Nehoda se stala kolem 13:30 na nájezdu na D1 pod dálničním mostem ve směru na Ostravu. "Při nehodě došlo k úmrtí řidiče jednoho z vozidel," uvedla Zajícová. Nájezd z D1 směrem na Lipník nad Bečvou je již zprůjezdněn, nájezd na D1 ve směru na Olomouc i Ostravu je průjezdný v jednom jízdním pruhu. "Žádáme projíždějící řidiče, aby byli při jízdě daným úsekem opatrní a obezřetní," uvedla Zajícová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy