Vaší zahradě stále něco chybí? Zkuste zahradní jezírko

Andrea Berniová
24. 7. 2012 8:00
Díky jezírku si budete na vlastní zahradě připadat jako na výletě v přírodě
Zahradě něco chybí. Může to být právě jezírko
Zahradě něco chybí. Může to být právě jezírko | Foto: Isifa/Thinkstock

Na zahradě už máte všechno, co jste chtěli: pěkný trávník, okrasné stromy a keře, možná i skleník s výbornou zeleninou. Pořád tomu ale něco chybí?

Pokud přemýšlíte o tom, čím zahradu ozvláštnit, zkuste uvažovat o zahradním jezírku. Nejprve je potřeba vyhloubit jámu, volba jejích rozměrů je na vás. Stejné je to i s tvarem.

Jezírko může být kulaté, také ve tvaru osmičky, ale fantazii se meze nekladou. Vytvarujte ho podle svých představ. Povrch jámy by neměl být členitý, tedy žádné ostré kameny a podobně. Nejjistější je budoucí jezírko ještě vybetonovat nebo pokrýt vrstvou písku.

Díky fólii se voda nevsákne do půdy

Do jámy se následně vkládá hydroizolační fólie, která bude vodu zadržovat. Fólii by měla položit specializovaná firma, aby byla dokonale nepropustná na všech místech.  Co se týče barev fólií, seženete třeba zelenou nebo černou. Kvalitní fólie by po napuštění vody neměla měnit své vlastnosti, obzvlášť by neměla ztrácet svou nepropustnost.

Pokud se fólie přece jen protrhne, někdy se dá opravit. Na okraji jezírka se fólie přehne a zatíží. Následuje kontrola těsnosti fólie a pak už do něj můžete napustit vodu.

Nebojte se leknínů ani rákosí

Opravdu dobře jezírko vypadá, pokud na jeho hladině kvetou lekníny. Prostor okolo jezírka můžete různě upravit, třeba k němu umístit velké kameny, malé oblázky, nebo zasadit rákos.

V jezírku můžete mít i rybičky. Je možné, že se u něj usídlí žába. Díky zvukům, které vydává, si budete u jezírka na zahradě připadat jako venku v přírodě.

Pokud ale máte malé děti, pořízení jezírka si dobře rozmyslete, nebo s ním raději počkejte. Když nemůžete na děti dohlížet neustále, stane se pro ně jezírko hrozbou.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Export zbraní z ČR loni stoupl na až na 18 miliard korun, tvrdí zbrojaři

Export zbraní a vojenského materiálu z České republiky loni vzrostl podle odhadu Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu na 17 až 18 miliard korun. Její prezident Jiří Hynek to řekl na středečním zasedání sněmovního výboru pro obranu. V roce 2018 export zbraní a vojenského materiálu činil 14 miliard korun, o rok dříve 15,1 miliardy. Oficiální čísla za loňský rok budou známa zhruba v polovině roku. Pokud by se odhad potvrdil, šlo by o jeden z nejlepších výsledků za poslední roky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy