Rekuperace: Jak efektivně větrat bez ztráty tepla

Andrea Berniová
13. 11. 2013 16:30
Větrat se dá pomocí různých technik. Jednou z nich je rekuperace

Za vytápění platíme každý rok vysoké částky. Namístě je proto snaha teplem neplýtvat, netopit zbytečně a omezit tepelné ztráty. S tím pomůže zateplení domu, výměna oken za nová, lépe těsnící, ale i zateplení střechy. K únikům tepla ale dochází i při větrání místností. Otázkou je, jak v zimním období vpustit do interiéru čerstvý vzduch, ale ne chlad.

V některých oblastech, například v blízkosti rušných ulic s čilým automobilovým provozem, není radno příliš větrat ani v létě. Při nedostatečném větrání, tedy nedostatku čerstvého vzduchu, ale hrozí bolesti hlavy, únava, nadbytek vlhkosti v interiéru a následně plísně.

Větrat se dá pomocí různých technik. Jednou z nich je rekuperace, která zajistí nutné vyvětrání, ale zamezí  velkým tepelným ztrátám. V létě naopak dokáže vzduch ochladit. Rekuperační jednotka zkrátka vpustí do místnosti vzduch o příjemné teplotě.

Rekuperační jednotka funguje tak, že z místností odvádí vydýchaný vzduch a vyměňuje ho za čerstvý vzduch zvenčí. Nasává tedy vzduch z venku a přivádí ho dovnitř přefiltrovaný. Naopak vydýchaný vzduch je vypouštěn mimo dům. Výměna vzduchu v jednotlivých místnostech probíhá pomocí speciálního potrubí určeného pro vedení vzduchu.

Teplo se získává ze vzduchu

Rekuperace probíhá na principu zpětného získávání tepla. Chladný vzduch přiváděný zvenčí prochází přes rekuperační výměník, kde je ohříván díky teplému odpadnímu vzduchu, který se z místnosti odvádí. Čerstvý vzduch se ale s odpadním vzduchem ve výměníku nesetká.

Díky filtrům je vzduch přiváděný do interiéru čistý a může být také zbaven alergenů. Proto se rekuperace hodí do oblastí s hustým automobilovým provozem.

Je možné nastavit, kdy má rekuperační jednotka začít s výměnou vzduchu (např. hodinu před spaním). Výměna vzduchu také může začít i automaticky podle koncentrace oxidu uhličitého ve vzduchu, ale může se sama spustit i při určité míře vlhkosti v interiéru.

Na rekuperaci myslete včas

Rekuperační jednotka se umisťuje například do technických místností, sklepů či koupelen. Nejlepší je přemýšlet o rekuperaci ještě před stavbou domu. Zakomponovat větrací systém už do návrhu domu a realizovat ho hned při jeho stavbě je jednodušší než větrací systém zavádět dodatečně.

Větrat se dá i pomocí mikroventilace, což je funkce, kterou nabízejí některé druhy oken. Je tak možné, aby bylo okno otevřené na opravdu malou škvírku. Vzduch cirkuluje, ale nedochází k velkým únikům tepla. Tento způsob větrání ovšem nemusí být dostačující.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

před 1 hodinou

Japonsko pátrá po pěti členech posádky z potopené čínské lodi

Japonská pobřežní hlídka ve středu pátrá po pěti členech posádky čínské rybářské lodi, která se v úterý potopila blízko sporné oblasti teritoriálních vod obou zemí. Informovala o tom agentura AP.

Plavidlo Shen Lian Cheng 707 s výtlakem 105 tun vyslalo nouzový signál v úterý z oblasti asi 330 kilometrů severně od ostrova Išigaki nedaleko Japonskem kontrolovaného souostroví Senkaku ve Východočínském moři. Na tyto ostrovy si činí nárok také Číňané, kteří je nazývají Tiao-jü a v posledních měsících zvýšili námořní aktivitu v jejich blízkosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy