Rekuperace: Jak efektivně větrat bez ztráty tepla

Andrea Berniová
13. 11. 2013 16:30
Větrat se dá pomocí různých technik. Jednou z nich je rekuperace

Za vytápění platíme každý rok vysoké částky. Namístě je proto snaha teplem neplýtvat, netopit zbytečně a omezit tepelné ztráty. S tím pomůže zateplení domu, výměna oken za nová, lépe těsnící, ale i zateplení střechy. K únikům tepla ale dochází i při větrání místností. Otázkou je, jak v zimním období vpustit do interiéru čerstvý vzduch, ale ne chlad.

V některých oblastech, například v blízkosti rušných ulic s čilým automobilovým provozem, není radno příliš větrat ani v létě. Při nedostatečném větrání, tedy nedostatku čerstvého vzduchu, ale hrozí bolesti hlavy, únava, nadbytek vlhkosti v interiéru a následně plísně.

Větrat se dá pomocí různých technik. Jednou z nich je rekuperace, která zajistí nutné vyvětrání, ale zamezí  velkým tepelným ztrátám. V létě naopak dokáže vzduch ochladit. Rekuperační jednotka zkrátka vpustí do místnosti vzduch o příjemné teplotě.

Rekuperační jednotka funguje tak, že z místností odvádí vydýchaný vzduch a vyměňuje ho za čerstvý vzduch zvenčí. Nasává tedy vzduch z venku a přivádí ho dovnitř přefiltrovaný. Naopak vydýchaný vzduch je vypouštěn mimo dům. Výměna vzduchu v jednotlivých místnostech probíhá pomocí speciálního potrubí určeného pro vedení vzduchu.

Teplo se získává ze vzduchu

Rekuperace probíhá na principu zpětného získávání tepla. Chladný vzduch přiváděný zvenčí prochází přes rekuperační výměník, kde je ohříván díky teplému odpadnímu vzduchu, který se z místnosti odvádí. Čerstvý vzduch se ale s odpadním vzduchem ve výměníku nesetká.

Díky filtrům je vzduch přiváděný do interiéru čistý a může být také zbaven alergenů. Proto se rekuperace hodí do oblastí s hustým automobilovým provozem.

Je možné nastavit, kdy má rekuperační jednotka začít s výměnou vzduchu (např. hodinu před spaním). Výměna vzduchu také může začít i automaticky podle koncentrace oxidu uhličitého ve vzduchu, ale může se sama spustit i při určité míře vlhkosti v interiéru.

Na rekuperaci myslete včas

Rekuperační jednotka se umisťuje například do technických místností, sklepů či koupelen. Nejlepší je přemýšlet o rekuperaci ještě před stavbou domu. Zakomponovat větrací systém už do návrhu domu a realizovat ho hned při jeho stavbě je jednodušší než větrací systém zavádět dodatečně.

Větrat se dá i pomocí mikroventilace, což je funkce, kterou nabízejí některé druhy oken. Je tak možné, aby bylo okno otevřené na opravdu malou škvírku. Vzduch cirkuluje, ale nedochází k velkým únikům tepla. Tento způsob větrání ovšem nemusí být dostačující.

 

Právě se děje

před 58 minutami

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie propustila muže, který naboural do brány sídla Merkelové

Řidiče, který ve středu autem narazil do příjezdové brány sídla německé kancléřky Angely Merkelové v centru Berlína, policie ve čtvrtek propustila. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že není důvod muže dále zadržovat. Případ kvůli politickému pozadí prověřuje kriminální policie. K motivu se nevyjádřila, muž ale podobný čin spáchal již před šesti lety, kdy rovněž najel do plotu kancléřství.

Auto 54letý muž popsal nápisy, které byly protiglobalizační. V roce 2014 měl na voze vzkaz o ochraně klimatu a také vyznání lásky. To, že za oběma událostmi stojí jeden člověk, potvrdilo ve středu ministerstvo vnitra.

Německá média bezprostředně po incidentu spekulovala, že muž se mohl potýkat s psychickými problémy. Podle policie ale převoz na psychiatrické oddělení není třeba. Při nehodě, která byla zřejmě úmyslná, se nikdo nezranil, škody na plotu i na voze jsou jen malé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy