Rekuperace: Jak efektivně větrat bez ztráty tepla

Andrea Berniová
13. 11. 2013 16:30
Větrat se dá pomocí různých technik. Jednou z nich je rekuperace

Za vytápění platíme každý rok vysoké částky. Namístě je proto snaha teplem neplýtvat, netopit zbytečně a omezit tepelné ztráty. S tím pomůže zateplení domu, výměna oken za nová, lépe těsnící, ale i zateplení střechy. K únikům tepla ale dochází i při větrání místností. Otázkou je, jak v zimním období vpustit do interiéru čerstvý vzduch, ale ne chlad.

V některých oblastech, například v blízkosti rušných ulic s čilým automobilovým provozem, není radno příliš větrat ani v létě. Při nedostatečném větrání, tedy nedostatku čerstvého vzduchu, ale hrozí bolesti hlavy, únava, nadbytek vlhkosti v interiéru a následně plísně.

Větrat se dá pomocí různých technik. Jednou z nich je rekuperace, která zajistí nutné vyvětrání, ale zamezí  velkým tepelným ztrátám. V létě naopak dokáže vzduch ochladit. Rekuperační jednotka zkrátka vpustí do místnosti vzduch o příjemné teplotě.

Rekuperační jednotka funguje tak, že z místností odvádí vydýchaný vzduch a vyměňuje ho za čerstvý vzduch zvenčí. Nasává tedy vzduch z venku a přivádí ho dovnitř přefiltrovaný. Naopak vydýchaný vzduch je vypouštěn mimo dům. Výměna vzduchu v jednotlivých místnostech probíhá pomocí speciálního potrubí určeného pro vedení vzduchu.

Teplo se získává ze vzduchu

Rekuperace probíhá na principu zpětného získávání tepla. Chladný vzduch přiváděný zvenčí prochází přes rekuperační výměník, kde je ohříván díky teplému odpadnímu vzduchu, který se z místnosti odvádí. Čerstvý vzduch se ale s odpadním vzduchem ve výměníku nesetká.

Díky filtrům je vzduch přiváděný do interiéru čistý a může být také zbaven alergenů. Proto se rekuperace hodí do oblastí s hustým automobilovým provozem.

Je možné nastavit, kdy má rekuperační jednotka začít s výměnou vzduchu (např. hodinu před spaním). Výměna vzduchu také může začít i automaticky podle koncentrace oxidu uhličitého ve vzduchu, ale může se sama spustit i při určité míře vlhkosti v interiéru.

Na rekuperaci myslete včas

Rekuperační jednotka se umisťuje například do technických místností, sklepů či koupelen. Nejlepší je přemýšlet o rekuperaci ještě před stavbou domu. Zakomponovat větrací systém už do návrhu domu a realizovat ho hned při jeho stavbě je jednodušší než větrací systém zavádět dodatečně.

Větrat se dá i pomocí mikroventilace, což je funkce, kterou nabízejí některé druhy oken. Je tak možné, aby bylo okno otevřené na opravdu malou škvírku. Vzduch cirkuluje, ale nedochází k velkým únikům tepla. Tento způsob větrání ovšem nemusí být dostačující.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 55 minutami

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy