Chcete ušetřit za topení? Nezapomeňte zateplit střechu

Andrea Berniová
26. 9. 2012 12:00
Střechou uniká velké množství tepla. Zabránit tomu můžete výběrem vhodného způsobu zateplení

Chystáte se rekonstruovat podkroví a plánujete v něm vytvořit ložnice? Pak byste neměli zapomenout na zateplení střechy. Fasádu jste možná kvůli úsporám tepla už zateplili. Střecha si ale také zaslouží lepší izolaci.

Podkrovní obytné prostory mají jedinečnou atmosféru, jsou útulné a mohou vypadat opravdu dobře. Obzvlášť pokud vyberete ta správná střešní okna. Proč tedy prostoru pod střechou nevyužít?

Nenechte teplo unikat střechou

Teplo zpravidla stoupá vzhůru. Pokud nebude střecha dostatečně zateplená, teplo bude z vašeho domu rychle unikat právě přes ni. Co s tím? Střechu můžete zateplit různými způsoby a materiály.

Zkuste třeba kamennou vlnu. Ta má mnoho výhod: v zimě udrží v interiéru teplo, v létě ho naopak střechou nepropustí tolik - díky tomu ušetříte za klimatizaci. Kamenná vlna je navíc nehořlavá a kromě tepelné izolace nabízí i dobré akusticky izolační vlastnosti. Další výhodou je její šetrnost k životnímu prostředí.

Zkuste foukanou izolaci

Pokud má vaše střecha atypický tvar, nebo je špatně dostupná, dá se použít foukaná izolace. Můžete si vybrat mezi foukaným polystyrenem, celulózou či minerálem. Výhodou suchého nanášení foukané izolace je, že při její aplikaci není potřeba sundávat horní střešní plášť.

Izolaci ale nepodceňujte ani tehdy, když má váš dům plochou střechu. I tou samozřejmě uniká hodně tepla, pokud není zateplená.

Raději vyberte dražší materiál, který ale bude kvalitní a nabídne velmi dobré izolační vlastnosti. Pokud budete chtít ušetřit a koupíte levnější materiál, možná tak snížíte kvalitu zateplení - teplo bude unikat do okolí a vy za vytápění příliš neušetříte.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy