Hydroizolace: vlhkost se do interiéru už nedostane

Andrea Berniová
27. 12. 2012 11:00
Vlhkost u vás doma může mít různé příčiny. Pokud se k vám ale dostává zvenčí, budete jí muset postavit do cesty hydroizolaci

Bojujete s vlhkostí v interiéru? Vlhké zdi, fleky, zatuchlý vzduch a možná i plísně, které budou způsobovat problémy především astmatikům a alergikům. Boj s vlhkostí, to je běh na dlouhou trať.

Možná postačí častější větrání

Nejprve musíte zjistit příčinu vlhkosti. Pokud jste nedávno vyměňovali okna za nová, plastová, možná se u vás hromadí vlhkost právě kvůli nim. Nová okna totiž lépe těsní, tím pádem nedochází k cirkulaci vzduchu. Zkuste tedy více a častěji větrat a nakupte odvlhčovače. Pokud to nepomůže, dostává se k vám vlhkost pravděpodobně z okolí - ze vzduchu či z půdy. V tomto případě pomůže hydroizolace.

Kdy hydroizolaci provést?

Nejvýhodnější je myslet na hydroizolaci ještě před tím, než začnete stavět. Obzvlášť pokud se váš stavební pozemek nachází blízko vodního toku či v oblasti s vysokou vlhkostí vzduchu, je lepší myslet na prevenci a s hydroizolací počítat od počátku. Nebo ji alespoň provést dřív, než dům zateplíte.

Hydroizolace obvodového zdiva zabrání vlhkosti v průniku do interiéru. Můžete ale také nechat hydroizolaci umístit do nepodsklepených podlah. Nedostane se k vám tak ani vlhkost z půdy.

Pokud jste na hydroizolaci během stavby domu nepomysleli, ale teď ji potřebujete, ještě není pozdě. Existují i šetrné metody, při kterých se neporuší zateplovací systém. Půjde sice o složitější proces, ale konečně se zbavíte vlhkosti.

Co když si vlhkosti nebudete všímat?

Vlhkost nepodceňujte. Možná se vám zdá, že nejde o nic vážného a vlhké stěny hodláte přehlížet. To se vám ale může vymstít. Nejenže riskujete výskyt zdraví škodlivých plísní, kterých se jen tak nezbavíte. Dlouhodobá vlhkost může také způsobit poškození konstrukce stavby.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy