Bojujete s vlhkostí v interiéru? Vlhké zdi, fleky, zatuchlý vzduch a možná i plísně, které budou způsobovat problémy především astmatikům a alergikům. Boj s vlhkostí, to je běh na dlouhou trať.
Možná postačí častější větrání
Nejprve musíte zjistit příčinu vlhkosti. Pokud jste nedávno vyměňovali okna za nová, plastová, možná se u vás hromadí vlhkost právě kvůli nim. Nová okna totiž lépe těsní, tím pádem nedochází k cirkulaci vzduchu. Zkuste tedy více a častěji větrat a nakupte odvlhčovače. Pokud to nepomůže, dostává se k vám vlhkost pravděpodobně z okolí - ze vzduchu či z půdy. V tomto případě pomůže hydroizolace.
Kdy hydroizolaci provést?
Nejvýhodnější je myslet na hydroizolaci ještě před tím, než začnete stavět. Obzvlášť pokud se váš stavební pozemek nachází blízko vodního toku či v oblasti s vysokou vlhkostí vzduchu, je lepší myslet na prevenci a s hydroizolací počítat od počátku. Nebo ji alespoň provést dřív, než dům zateplíte.
Hydroizolace obvodového zdiva zabrání vlhkosti v průniku do interiéru. Můžete ale také nechat hydroizolaci umístit do nepodsklepených podlah. Nedostane se k vám tak ani vlhkost z půdy.
Pokud jste na hydroizolaci během stavby domu nepomysleli, ale teď ji potřebujete, ještě není pozdě. Existují i šetrné metody, při kterých se neporuší zateplovací systém. Půjde sice o složitější proces, ale konečně se zbavíte vlhkosti.
Co když si vlhkosti nebudete všímat?
Vlhkost nepodceňujte. Možná se vám zdá, že nejde o nic vážného a vlhké stěny hodláte přehlížet. To se vám ale může vymstít. Nejenže riskujete výskyt zdraví škodlivých plísní, kterých se jen tak nezbavíte. Dlouhodobá vlhkost může také způsobit poškození konstrukce stavby.