Mobilní pasivní dům je úsporný a dá se přemisťovat

Andrea Berniová
16. 10. 2012 11:58
Minimální náklady na vytápění, efektivní využití prostoru a možnost přemístění, to je mobilní pasivní dům

Už při stavbě domu můžete rozhodnout o tom, jaké náklady budou spojeny s jeho obýváním. Když si vyberete pasivní dům, za vytápění zaplatíte jen minimum. Právě platby za topení bývají každoročně nemalou položkou v rozpočtu každé rodiny. Komu by se nelíbilo být téměř nezávislý na cenách vytápění?

Zateplení je u pasivního domu zásadní

Co když je dům nejen pasivní, ale i mobilní? Můžete ho někam umístit, ale kdykoli přesunout. Mohla by to být třeba dřevostavba vytvořená z panelů z masivního dřeva.

Na nich samozřejmě nesmí chybět izolace - dostatečně silná na to, aby dům mohl být opravdu pasivní. Důležité je i zateplení střechy, tou totiž může unikat velké množství tepla.

Nesmějí chybět ani dveře určené pro pasivní domy - tedy velmi dobře těsnící. Teplo se přece nesmí jen tak dostat ven z domu. I rámy oken musejí být velmi dobře izolované.

Chlad je v pasivním domě během zimy nevítaným návštěvníkem. Samozřejmostí jsou trojitá skla. Bez čerstvého vzduchu se ale neobejdete, proto je nezbytná rekuperace. Rekuperační jednotka zajišťuje čerstvý vzduch, který může být navíc ohřátý na zvolenou teplotu a také přefiltrovaný.

Slunce dokáže dům z části vyhřát

Pro provoz pasivního domu je důležité i slunce. V zimě je výhodné využívat jeho paprsků k částečnému vyhřátí interiéru, v létě naopak stínit. Proto bývají pasivní domy vybaveny třeba roletami, nebo venkovními žaluziemi - sluneční světlo přicházející do interiéru je potřeba regulovat.

Dům se všemu těmito vlastnostmi byl k vidění na pražském mezinárodním stavebním veletrhu FOR ARCH a následné byl vydražen na aukčním portálu, a to za 600 tisíc korun. Líbí se vám nápad mobilního pasivního domu?

 

Právě se děje

před 15 minutami

Bývalého politika Pavla Severu soud zprostil obžaloby z podvodu

Soud ve čtvrtek zprostil bývalého politika Pavla Severu obžaloby z podvodu se směnkami asi na deset milionů korun. Podle soudu skutek není trestným činem. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce a zmocněnec poškozené rodiny si ponechali lhůtu pro podání odvolání.

Podle obžaloby Severa údajně v letech 2010 až 2012 na svém dlouholetém příteli, podnikateli Zdeňku Švecovi podvodně vymohl podpis na čtyři směnky. Švec měl podle spisu kvůli nemoci a závislosti na alkoholu snížené až vymizelé rozpoznávací a ovládací schopnosti. Severa vypověděl, že Švecovi v letech 2001 až 2010 půjčoval desetitisícové i statisícové částky, protože podnikatelova firma byla v potížích. Koncem 90. let totiž podle něj ručila za úvěr jiné společnosti, která nesplácela. Po roce 2010 je po dohodě se Švecem sdružil do čtyř směnek.

Podle soudu se nepodařilo prokázat, že by směnky byly falešné a že by Severa zneužil špatného zdravotního stavu Švece. Podnikatel také nikdy své jednání, tedy podpisy směnek, nerozporoval. "Soud nemohl dospět ke spolehlivému závěru, že by obžalovaný zneužil situace poškozeného, nechal ho podepsat uvedené listiny a naložil s nimi, jak je popsáno v obžalobě. Nebylo možné akceptovat popis skutku uvedený v obžalobě," řekl předseda senátu Jan Šlosar.

Zdroj: ČTK
Další zprávy