Rolety chrání před sluncem a vkusně doplní interiér

Andrea Berniová
12. 7. 2012 8:38
Interiérové rolety zastaví slunce, ty venkovní možná i zloděje
Rolety vás ochrání před ostrým světlem
Rolety vás ochrání před ostrým světlem | Foto: Aktuálně.cz

Pokud nemáte v oknech žárné stínění, možná se ve svém bytě či domě v horkých letních dnech cítíte jako v sauně. Nebo byste mohli o stínění uvažovat kvůli ochraně svého soukromí. Obzvlášť na sídlištích, kde jsou bytové domy často postaveny blízko u sebe, bývá ochrana soukromí prioritou.

V obou případech vám pomohou rolety. Ty nevpustí do interiéru tolik slunečního světla a také vás ochrání před zvědavými pohledy okolí. Další možností jsou žaluzie, nebo třeba závěsy. Rolety ale dokážou také vkusně doplnit interiér a dodat mu nevšední vzhled a atmosféru.

Rolety zkuste sladit s interiérem

Můžete mít rolety interiérové, anebo venkovní. Rolety v interiéru se stávají jeho doplňkem. Měly by tak být v souladu s ostatním zařízením místností. Pokud zvolíte látkové rolety, můžete vybírat z různých barev.

Zkuste barvu rolet sladit s doplňky interiéru. Pokud nemůžete najít vhodnou barvu rolety, zvolte neutrální. Nebo si vyberte rolety z jiného materiálu - třeba z bambusu. Měly by ale ladit k barvě dřeva vašeho nábytku či podlahy.

Venkovní rolety mohou zastavit zloděje

Venkovní neboli předokenní rolety by měly ladit spíše s fasádou domu, s barvou okenních rámů nebo střechy. Venkovní rolety vás ochrání před sluncem a pohledy okolí stejně, jako ty interiérové. Navíc ale pevné a zatažené předokenní rolety mohou ztížit přístup zlodějům.

Dokážou je i odradit - to pokud u venkovních rolet nastavíte, aby se automaticky nepravidelně vytahovaly a zase stahovaly. Tím navodíte dojem, že je někdo v domě, i když budete třeba na dovolené.

Existují i rolety do střešních oken. Právě ta jsou totiž slunečnímu záření vystavena nejvíce. Tyto rolety můžete ovládat na dálku, stejně jako střešní okna.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy