LED pásky: Jak vymyslet dobře fungující osvětlení

Andrea Berniová
15. 7. 2013 11:50
Výhodou LED osvětlení je nízká spotřeba energie a vysoká odolnost LED diod
Nebojte se LED osvětlení v interiéru.
Nebojte se LED osvětlení v interiéru. | Foto: Messe Frankfurt

Pokud zařizujete osvětlení interiéru, můžete vybírat z mnoha typů svítidel. Prodávají se lampy, lustry i bodová svítidla různých tvarů, barev a velikostí a také vyrobené z rozličných materiálů. I intenzita a barva světla je jen na vás.

Pro moderní interiéry se hodí LED pásky. Stále ještě nejsou v bytech a domech běžné, jejich instalace na ta správná místa přitom dokáže s interiérem dělat divy. Nespornou výhodou LED osvětlení je jeho nízká spotřeba elektrické energie.

Osvětlete prostor pod postelí i kuchyňskou linku

LED pásky mohou mít různou svítivost a podle toho se volí jejich umístění a využití. Pásky s nižší svítivostí slouží především k dekoračnímu osvětlení, mohou být tedy umístěné třeba ve vitrínách, pod policemi, v čele postele, pod postelí nebo stolem, na schodech či za televizí. Mají jen ozvláštnit a lehce osvětlit interiér. Pásky s vyšší svítivostí se pak využívají jako klasické zářivky - připevní se třeba pod kuchyňskou linku, anebo po stranách zrcadla.

Pásky s nižším výkonem mívají z jedné strany samolepicí pásku, takže se jednoduše přilepí, kamkoli je třeba. LED pásky s vyšším výkonem by měly být ke stěně či nábytku připevnění pomocí hliníkových profilů, které pásky ochlazují. Pásek se může ovládat klasickým vypínačem, anebo také stmívačem, který umožní měnit intenzitu světla.

Fialové, červené, anebo zelené LED pásky?

Je možné vybírat z několika barev světla. K dispozici je studené, anebo teplé bílé světlo, ale také modré, červené či zelené a dokonce i fialové. Pásky bývají ohebné, voděodolné a vhodné pro použití v interiéru i exteriéru.

Co se týče délky pásku, dá se odstřihnout libovolně dlouhá část, ale je potřeba počítat s tím, že pásek se může přestřihnout jen v určitých intervalech, třeba po pěti centimetrech.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 3 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy