Kuchyňská pracovní deska, její výběr a uspořádání

Andrea Berniová
8. 5. 2013 10:00
Kuchyňská pracovní deska musí být odolná. Dnes se běžně vyrábí na míru
Jak vybrat kuchyňskou pracovní desku?
Jak vybrat kuchyňskou pracovní desku? | Foto: oresi.cz

Bez pracovní desky se žádná kuchyně neobejde. Deska je součástí kuchyňské linky, proto je potřeba ji vybírat tak, aby s linkou ladila - například se stylem a dekorem jejích skříněk.

Pracovní deska u kuchyňské linky by měla být stejná jako ta na kuchyňském ostrůvku.

Nepokládejte na desku horký hrnec

Pracovní deska toho musí vydržet hodně - je zatěžována každý den. Proto se vyplatí vybrat kvalitní desku.

Ani taková ale nemusí ustát všechno. Odložení horkého hrnce přímo z plotny, anebo krájení chleba bez prkénka, to se na jejím vzhledu může podepsat. Záleží ale na materiálu desky.

Ještě před připevněním kuchyňské desky bude potřeba vyříznout do ní otvor například pro kuchyňský dřez či pro vodovodní baterii. O jejich rozměrech byste tak měli mít jasno.

Podobné je to s varnou deskou. Ta by neměla být umístěna příliš blízko k zadní stěně kuchyňské linky. Jinak se může snadno stát, že hrana horkého hrnce či rozpálené pánve zanechá na stěně nevzhlednou stopu.

Dřevotříska, kámen či nerez?

Kuchyňská deska se běžně vyrábí na míru - je možné zvolit si její hloubku i délku, ale také tvar a samozřejmě materiál a povrchovou úpravu.

Deska může být například z dřevěného masivu, ale i z kamene (pravého či umělého), dřevotřísky či nerezu. Dřevotřískovou desku pokrývá ještě folie s potiskem, která imituje například dřevo nebo kámen. Důležitá je také lišta, která spojuje desku se stěnou. Díky ní se za desku nedostane voda.

A co uspořádání kuchyňské desky? To je individuální. Někdo na ni naskládá různé spotřebiče od kávovaru až po fritézu. Jinému to nevyhovuje a potřebuje dostatek prostoru na přípravu jídla.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Zeman ve středu jmenuje Dörfla předsedou Vrchního soudu v Praze

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje Luboše Dörfla novým předsedou Vrchního soudu v Praze. Informaci Českého rozhlasu potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Dörfl nyní vede ústecký krajský soud, v čele pražského vrchního soudu nahradí Jaroslava Bureše, kterému 2. ledna příštího roku skončí sedmileté funkční období.

před 1 hodinou

Zarco se oficiálně stal nástupcem Abrahama v týmu Avintia

Francouzský motocyklista Johann Zarco bude definitivně od příštího roku jezdit v seriálu MotoGP za stáj Reale Avintia Racing, v níž po této sezoně skončil český jezdec Karel Abraham. Bývalý dvojnásobný mistr světa v kategorii Moto2 ukončil dosavadní spekulace oznámením, že se s týmem dohodl na roční spolupráci.

Devětadvacetiletý Zarco letošní sezonu v seriálu mistrovství světa začal v továrním týmu Red Bull KTM, v posledních třech závodech ale startoval za stáj LCR Honda Idemitsu. Příští rok vytvoří dvojici s Titem Rabatem.

Jediný český zástupce v královské třídě MotoGP Abraham v Avintii skončil, přestože měl ještě na příští rok platnou smlouvu. Vedení stáje mu ale na konci listopadu kontrakt nečekaně vypovědělo.

Další zprávy