Jaké podlahy jsou vhodné pro podlahové vytápění?

Andrea Berniová
16. 1. 2013 15:53
Ne všechny typy a tloušťky podlah jsou vhodné pro položení na podlahové topení. Jak tedy vybírat?
Jakou podlahu vybrat k podlahovému vytápění?
Jakou podlahu vybrat k podlahovému vytápění? | Foto: Isifa/Thinkstock

Stavíte či rekonstruujete dům? Pak možná přemýšlíte o tom, jaký způsob vytápění zvolit. Chcete klasické radiátory? Ty nedokážou vyhřát místnosti rovnoměrně, což vede k nadměrné cirkulaci vzduchu a víření prachu. Obzvlášť alergici z toho nebudou mít radost.

Teplo z podlahy je příjemné

Zvolte raději podlahové vytápění. Díky němu se dostane teplo do všech koutů místnosti, protože z podlahy stoupá rovnoměrně. Vzduch se také tolik nevysušuje, protože podlahové vytápění nepracuje s tak vysokými teplotami jako klasický radiátor. Chodit po teplé podlaze je navíc příjemné.

Ne všechny typy podlah jsou ale pro podlahové vytápění vhodné. Proto si nejprve rozmyslete, zda podlahové vytápění chcete. Až poté vybírejte podlahu.

Neplaťte za vytápění zbytečně

Z kterých podlah tedy můžete vybírat? Především by podlaha neměla příliš tepelně izolovat. Propustila by totiž do místnosti jen málo vyprodukovaného tepla. To by tak unikalo do půdy. Nejen že by vám byla zima, ale navíc byste zbytečně platili za teplo, které se bez užitku ztrácí.

Když topíte například radiátory, jsou dobré tepelně izolační vlastnosti podlahy žádoucí. U podlahového vytápění je tomu ale právě naopak.

Teplo bude působit přímo na podlahu, měla by být tedy vůči teplu odolná a disponovat malou tepelnou roztažností.

Zkuste třeba korkovou podlahu

Čím bude podlaha tenčí, tím snáze se přes ni teplo dostane do interiéru. Proto jsou vhodné například korkové podlahy, ale také vinylové podlahy či dlažba.

Pokud chcete dřevěnou podlahu, hledejte takovou, která je určená přímo pro kombinaci s podlahovým topením. Stejné je to s plovoucími podlahami.

 


 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Dálnice D11 z Hradce do Jaroměře se autům otevře 17. prosince

Dokončovaný úsek dálnice D11 z Hradce Králové do Jaroměře se motoristům otevře 17. prosince. Stát bude 4,1 miliardy korun bez DPH. Jde o největší současnou stavbou na území Královéhradeckého kraje, řekl ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. Na úseku u Smiřic se v sobotu konal den otevřených dveří.

"Za necelé tři měsíce po dálnici budou jezdit auta. Diskutujeme dnes s lidmi přípravy silnic. Je to samozřejmě trochu sebeprezentace, ale chceme ukázat, že příprava a stavba dálnice není jednoduchá," řekl Mátl.

Stavba je rozdělena na dva úseky z Hradce Králové do Smiřic a ze Smiřic do Jaroměře. Stavba trasy do Jaroměře začala v dubnu 2019, z Hradce do Smiřic se buduje od února 2019.

"My jsme dokonce zrychlili, stavba se měla otevírat až v příštím roce během průběhu léta, podařilo se nám se zhotovitelem vyjednat zkrácení lhůty o osm měsíců. Příprava dálnice trvá daleko déle, to jsou někdy i desítky let," řekl Mátl. Šest až deset let příprava podle Mátla zabere vždycky.

D11 z Prahy do Hradce Králové a na státní hranici s Polskem začal stát budovat v roce 1978 a od roku 2017 dálnice končí v Hradci Králové. Z plánovaných 154 kilometrů dálnice se jezdí zhruba po 91 km. Stavba z Hradce do Jaroměře navazuje na úsek dálnice z Hradce Králové, měří 22,4 kilometru. Vede podél současné silnice první třídy na Jaroměř a Náchod. Za Jaroměří se napojí na silnici I/37.

Zdroj: ČTK
Další zprávy