Jak zařídit byt pro seniora: Pozor na nečekané problémy

Andrea Berniová
14. 1. 2014 15:00
Pozor na ostré hrany, skleněné předměty a kusové koberce. V koupelně pomohou speciální madla
V koupelně by neměla chybět madla a sedátko do vany
V koupelně by neměla chybět madla a sedátko do vany | Foto: RSTS

Byt určený seniorovi by měl být co nejlépe přizpůsoben potřebám starého člověka. Ty jsou sice individuální a často závisí i na zdravotním stavu, ale existuje několik základních pravidel, která můžou seniorům bydlení zpříjemnit.

Je potřeba myslet na to, jak seniorovi usnadnit pohyb po bytě i jeho obývání. Stísněný byt s přebytkem vybavení nemusí být zcela vhodný. Interiér by měl naopak nabízet více místa k pohodlnému pohybu.

Místnosti ale nemají být ani zbytečně velké, aby nebylo příliš namáhavé dostat se z jednoho konce bytu na druhý. V cestě nesmí překážet nábytek ani jiné předměty, které je nutné zbytečně obcházet. Zároveň by ale starší člověk měl mít při chůzi možnost přidržet se něčeho stabilního.

Speciální nábytek

Zvažte, zda je bezpečné do bytu pro seniora umisťovat doplňky, bez nichž se obejde a které by ho mohly ohrozit, například skleněné dekorace. Odstranění kusových koberců a zbytečných předmětů z podlahy zase sníží riziko zakopnutí.

Nejlepší je, když jsou dveře dostatečně široké, mezi místnostmi se nenacházejí prahy a byt má bezbariérový přístup. Nábytek musí být pevný, stabilní a bez ostrých hran.

Prodává se také nábytek určený přímo pro seniory. Křesla tohoto typu bývají odolná a vyšší než obvykle, aby usnadnila vstávání. Podobně je to s židlemi. I pohovka by měla být vyšší, stejně tak postel, která může být i polohovatelná.

V koupelně nesmí chybět madla

Pozornost je potřeba věnovat především koupelně a toaletě. Podlahová krytina by měla mít protiskluzovou úpravu, a to nejen v koupelně. Pohyb usnadní různá speciální zábradlí, držadla a záchytná madla.

V případě vany se hodí zvláštní sedačka pro ni určená. Sprchový kout zase může mít sklopné sedátko. Sprchová hlavice v koutu by neměla být pevně přišroubována ke zdi - naopak musí umožňovat snadnou manipulaci. Všeobecně není pro starší lidi příliš ideální vana - sprchový kout poslouží lépe. Vhodná je také zvýšená toaleta.

Představme si sami sebe v roli seniora, který v bytě bude žít. Kde se bude nejčastěji pohybovat? Bez kterého vybavení se neobejde?

Například v kuchyni by sporák s lednicí měly být umístěny co nejblíže k sobě a nedaleko skříněk s potravinami. Botník i skříně s oblečením mají stát co nejblíže domovním dveřím. Vypínače světel by měly být vždy pohodlně v dosahu, v průchozích místnostech nejlépe u obou dveří.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
Další zprávy