Jak vybrat rychlovarnou konvici a čemu se vyhnout

Andrea Berniová
30. 11. 2012 11:23
Čaj i kávu si díky ní uvaříte opravdu rychle. Jaký rozdíl je v různých rychlovarných konvicích na trhu? A které raději nekupovat?

Rychlovarná konvice, to je vděčný pomocník v domácnosti. Díky ní nemusíte vodu zdlouhavě ohřívat na sporáku. Stačí stisknout jedno tlačítko a za malou chvilku už si můžete zalít kávu či čaj. Ohřívání vody v rychlovarné konvici je navíc mnohem úspornější než na sporáku.

Můžete vybírat z mnoha druhů a velikostí konvic, které také nabízejí různé funkce. Nejlevnější konvice seženete už v řádech stokorun. Mívají ale jednoduchý a ne vždy atraktivní design a většinou žádné zvláštní funkce nenabízejí. Pokud vám na vzhledu konvice nezáleží a stačí, že uvaří vodu, pak si mezi těmito druhy určitě vyberete.

Chcete plastovou, anebo nerezovou konvici?

Prodávají se konvice z bílého či černého plastu, ale také s barevnými ornamenty, třeba květinovými. Pak je tu konvice z nerezu, která většinou vypadá luxusněji. Za tu si ale připlatíte. Většina konvic dnes také mívá filtr, který by do vašeho šálku neměl propustit vodní kámen. Obzvlášť v oblastech, kde je tvrdá voda, tento doplněk oceníte.

Co se týče funkcí, můžete si koupit konvici, která se dokáže sama vypnout těsně před dosažením bodu varu. To se hodí třeba při přípravě cappuccina. U dražších modelů můžete nastavit libovolnou teplotu, při které se má konvice vypnout. To je užitečná funkce, třeba pokud nechcete mít horký čaj, ale jen teplý tak akorát k pití.

Pozor na nekvalitní rychlovarné konvice

Konvici raději kupte ve specializovaném obchodě s elektronikou či v jiném důvěryhodném obchodě. Neriskujte koupi podezřele levné konvice od neznámého výrobce či distributora - může být velmi nekvalitní. Možná jen brzy přestane správně fungovat - může to ale dopadnout hůř.

Když konektor (tedy místo, kde je konvice spojena s podstavcem) není kvalitní, může přestat fungovat ochranná záklopka. Ta jinak chrání kontakty pod napětím, takže se jich nemůžete nechtěně dotknout. Pokud záklopka nefunguje, hrozí nebezpečí úrazu elektrickým proudem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy