Káva zlevňuje. V českých obchodech to ale nepoznáte

Tereza Holanová Tereza Holanová
20. 11. 2012 12:09
Arabika i Robusta na burze sice zlevňují, na ceny v obchodech to ale příliš vliv mít nebude
Foto: Reuters

Praha - Káva na světových trzích zlevňuje - Robusta zhruba od května, káva typu Arabika již téměř rok. Zákazníci ale na nižší ceny zatím čekají marně.

Majitelé prodejen totiž do ceny výrobku musí započítat i další náklady, zákazníci také na změnu ceny příliš zásadně nereagují.

Obchodníci navíc surovinu obvykle nakupují ve velkém a smlouvy uzavírají na delší období dopředu, zpravidla šest až devět měsíců. Dohodnou se přitom na pevné ceně, za kterou budou kávu v budoucnu kupovat.

To se může hodit v případě, že komodita zdražuje. Pokud nastane opačná situace, tak zákazník na podobnou "sázku na jistotu" naopak doplácí.

Mírný pokles? Až příští rok

Podle Borise Tomčiaka ze společnosti Colosseum se ceny v českých maloobchodech v následujících dvou až třech měsících nebudou měnit. Mírné zlevnění pak může nastat až během příštího roku.

Že by ke snížení cen došlo ještě před Vánoci, neočekává ani Tomáš Menčík ze společnosti Cyrrus. V dalších třech měsících by pak ceny mohly klesnout zhruba o 10 procent.

Že bude snížení cen skutečně malé, si myslí i Jiří Tyleček z X-Trade Brokers. Aby běžný spotřebitel pokles zaznamenal, musely by se totiž pro prodejce snížit i další náklady, nejen cena kávy. "A to se příliš očekávat nedá, už jen vzhledem k plánovanému růstu cen energií," komentuje Tyleček.

Podle Jana W. Dvořáka, který zastupuje tuzemské Tesco, cena kávy v Česku zatím letos stagnuje. Dvořák také potvrzuje, že se nákupy v souvislosti s výkyvy cen většinou nemění. Mnohem více podle něj ovlivňují poptávku různé promo akce.

Jeho zkušenost potvrzuje také mluvčí skupiny Billa Gabriela Bechyňská, která zároveň dodává, že řetězec sníží ceny kávy až poté, co tak učiní dodavatelé. "Ti naši předběžně avizovali, že se ceny pravděpodobně budou v nejbližší době upravovat. Zatím ale nemůžeme potvrdit nic konkrétního," sdělila mluvčí.

Se zlevňováním navíc obchodníci nemají mnoho důvodů spěchat. Tomčiak totiž připomíná, že poptávka po kávě je spíše neelastická. To znamená, že lidé budou kupovat stejné množství bez ohledu na to, zda toto zboží zrovna mírně zdražilo, nebo naopak stojí o trochu méně.

Ceny jsou stále nadprůměrné

Světové ceny kávy jdou dolů poté, co se komodita podruhé v uplynulých pěti letech dostala na rekordní hodnoty.

Cena kávy typu Robusta se podle Indexu Mundi vyšplhala na maximum letos v květnu, kdy se váhová libra  (0,45 kg) obchodovala na burze za  1,16 dolaru (23,25 Kč). Kilo Robusty tak stálo zhruba 52 Kč. V říjnu už to bylo jen 49 Kč. Ceny se ale stále drží na nadprůměrných hodnotách. Jen pro srovnání, na jaře 2010 stálo kilo Robusty 32,1 Kč.

Podobně je na tom Arabika. Zatímco v letech 2004 až 2009 se cena kilogramu na burze pohybovala mezi 58 a 66,8 Kč, v létě 2011 dosáhla až na 134,5 Kč. Nyní to podle Indexu Mundi je v průměru 76,6 Kč.

Maloobchodní ceny zboží jsou přitom vyšší než na burze, protože se do nich, jak už bylo řečeno, nepromítá pouze hodnota komodity.

Nyní úroda láme rekordy

Za hlavní důvod, proč po ropě druhá nejvíce obchodovaná komodita ve světě během loňského a části letošního roku zdražovala, označuje Menčík období dešťů a následnou nízkou úrodu v Kolumbii. "Také sklizeň v Brazílii zaostala za odhady a v brazilských skladech byly třetí nejnižší zásoby kávy za posledních padesát let," pokračuje analytik skupiny Cyrrus.

Že skutečně došlo ke zdražení, potvrzuje i Dvořák z Tesco ČR. "Jednalo se přibližně o nárůst o 15 až 20 procent," uvádí pro Aktuálně.cz.

Za zlevněním naopak v současné době stojí obrovský přebytek zásob. "Očekává se, že v následující sezóně se na celém světě vypěstuje 148 milionů žoků této komodity, což by bylo ve srovnání s předcházejícím obdobím o 10 milionů víc," uvádí Tomčiak.

Výborně se letos daří hlavně brazilským pěstitelům, kteří produkují třetinu světových zásob kávy. Ti by měli na trh dodat až 56 milionů žoků kávy, více kávy by měl ale pěstovat i Vietnam. Zde se podle Tomčiaka rozloha kávových plantáží v posledních dvou letech zvětšila zhruba o 15 procent. Podobný vývoj podle Tylečka platí i pro Etiopii či Indonésii.

"Vzhledem k tomu, že tamní pěstitelé na tom nejsou finančně tak dobře jako pěstitelé v Brazílii, tak musí prodávat a světový trh je nyní ´zaplaven´ kávou," dodává Menčík.


 

Právě se děje

před 49 minutami

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy