Dům na klíč: zjistěte si předem, co firmy nabízejí

Andrea Berniová
29. 10. 2012 12:35
Jste nároční a chcete dům přesně podle vašich představ? Pak se nezapomeňte s vybranou firmou správně domluvit
Jaký dům by se vám líbil nejvíc?
Jaký dům by se vám líbil nejvíc? | Foto: Isifa/Thinkstock

Chystáte se stavět dům? A jak na to půjdete? Můžete shánět materiál od různých výrobců a stavět dům svépomocí nebo s přispěním kamarádů či drobných řemeslníků. Plot, fasádu, garáž či zahradu pak možná budete dokončovat ještě měsíce (či roky) po nastěhování.

Ale co kdybyste se nemuseli vůbec o nic starat? Zadali byste stavbu domu jedné firmě, která se postará o všechno? Vy se pak můžete rovnou nastěhovat. Takové výhody nabízejí domy na klíč.

Stavba může být rychlejší a kvalitnější, pokud vyberete poctivou firmu s dobrými referencemi. Nejlepší je poptat se přátel a známých, s jakou firmou mají oni nebo lidé v jejich okolí dobré zkušenosti. Jen tak zjistíte, komu můžete bez obav stavbu domu svěřit.

Jak bude váš dům vypadat?

Nemusíte se vůbec o nic starat. Zvolíte si typ domu, také barvu střešních tašek, fasády, plotu či koupelnových obkladů. Vnitřní uspořádání je na vás. Chcete velký obývací pokoj a několik menších ložnic? Můžete si dům přizpůsobit podle sebe. Firma se pak postará o vše - formality, nákup materiálu a samozřejmě hlavně o samotnou stavbu domu. Ta může trvat zhruba rok. Pokud si tedy nenecháte postavit dům z ekopanelů, jehož realizace je rychlejší.

Vždy si předem zjistěte, co všechno a za jakou cenu vybraná firma v domě zajistí. Přijdete do zcela hotového domu, kde nebudou chybět podlahy, koupelnové obklady, kuchyňská linka, zábradlí či sanitární technika?

Stavba na klíč není oficiálně definovaná, takže je potřeba se informovat, co si vámi vybraná firma pod tímto pojmem představuje. Jinak možná zjistíte, že než se nastěhujete, budete toho ještě muset hodně udělat sami.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Ve 108 letech zemřela nejstarší obyvatelka České republiky

Zemřela nejstarší obyvatelka České republiky Magdalena Kytnerová, letos v březnu jí bylo 108 let, žila v Kroměříži. Uvedla to v neděli Česká televize.

Kytnerová se narodila 17. března 1911 v Rakousku. Předloni v říjnu hovořila s novináři, když ve svých 106 letech v Kroměříži hlasovala ve sněmovních volbách. Uvedla tehdy, že se voleb účastní pravidelně a bedlivě sleduje dění v zemi. Seniorka ráda četla, dívala se na televizi a poslouchala rozhlas.

Kytnerová se v dětství stala sirotkem. "Neměla to lehké. Ona má ale povahu, že nic nebere vážně, všechno bere s nadhledem a lehkostí," řekl předloni v říjnu novinářům její syn Václav Kytner.

Letos v srpnu zemřela ve 109 letech tehdejší nejstarší obyvatelka Česka Marie Schwarzová z Brna-Židenic.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

FBI považuje střelbu na floridské armádní základně za teroristický čin, útočník jednal sám

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní základně na Floridě byla teroristickým činem. Vyšetřovatelka FBI to oznámila na tiskové konferenci. Její úřad se rovněž domnívá, že saúdskoarabský vojenský student jednal sám, když v areálu v Pensacole zabil tři lidi.

Pachatel, který se na základně účastnil výcviku, začal střílet v jedné z místních učeben. Podle agentky FBI Rachel Rojasové 21letý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání použil legálně zakoupenou pistoli. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou zatím neznámé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy