Devastaci i zašlou slávu lázní Kyselka přiblíží výstava

ČTK, ab
9. 5. 2012 16:08
V karlovarském muzeu najdete mnoho z historie lázní
Foto: Ludvík Hradilek

Karlovy Vary, Praha - Výstava o lázních, která nese název Hvězdné nebe nad Kyselkou, má být poctou bývalým lázním Kyselka, které jsou nyní zdevastované, a má na jejich stav upozornit, a vyzvat tak k jejich záchraně. Jde o dosud největší výstavu o těchto lázních. Podrobně dokumentuje dějiny Kyselky a stavebních památek a také doposud neznámého působení slavných architektů. V prostorách Muzea Karlovy Vary bude výstava k vidění do 17. června. Poté ji návštěvníci najdou v prostorách karlovarské Vřídelní kolonády a i v Praze - v Národním technickém muzeu.

Fotografie, láhve i rodokmen rodu Mattoni

Výstava nabídne stovky unikátních historických fotografií, ale také velké množství projektů a trojrozměrných exponátů, tiskoviny, knihy či rytiny. Návštěvníci si také budou moci prohlédnout například rodokmen rodu Mattoni, etikety, prospekty a reklamní cedule, kameninové a skleněné láhve, knihu návštěvníků pocházející z poloviny 19. století a detaily architektury lázní. Za nejvýznamnější stavbu lázní Kyselka je považován pavilon Ottova pramene. Ten byl vybudován koncem 19. století, a to podle projektu vídeňského architekta.

Projekt revitalizace už existuje

Bývalé lázně Kyselka už dlouho chátrají. Vlastní je firma Karlovarské minerální vody a společnost RSI. Podle Senátu by nyní krajský úřad měl zabezpečit památkově chráněné objekty a spolu s jejich vlastníky připravit projekt na jejich využití. Jeden projekt na revitalizaci bývalých lázní Kyselka už existuje. Usiluje o oživení zóny, chce objektům vrátit funkci. Neměly by podle něj působit jen jako kulisy.

-----------------------------------------------------------------------------------

Navštivte i další památky Karlovarského kraje.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy