Senát: Zastavte devastaci chátrajících Lázní Kyselka

ČTK ČTK
26. 4. 2012 12:46
Senát vyzval úředníky, aby se zasadili o okamžité provizorní zabezpečení objektů
Kyselka: Kdysi lázeňský skvost, dnes ruiny.
Kyselka: Kdysi lázeňský skvost, dnes ruiny. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Senát ve čtvrtek požádal o zastavení devastace chátrajícího areálu Lázní Kyselka na Karlovarsku.

Vyzval krajský úřad k tomu, aby se zasadil o okamžité provizorní zabezpečení památkově chráněných objektů v areálu. S vlastníky budov by pak měl připravit smysluplný projekt využití budov.

Ministerstvu kultury pak senátoři doporučili, aby prosadilo požadavky na sanaci areálu a ustavilo kontrolní skupinu složenou ze zástupců dotčených stran a také parlamentu.

Senátoři tak rozhodli na podnět petice proti devastaci lázeňského areálu, kterou dosud podpořilo téměř 19.000 lidí.

Petici zorganizovala Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR (ASKORD), která chtěla areál bezúplatně získat. Vyčítá společnostem Karlovarské minerální vody (KMV) a RSI, že jako vlastníci chtějí opravit jen polovinu ze 13 budov.

KMV obhajoval právník firmy Martin Hanzl. Uvedl, že firma je vlastníkem pouze menší části budov, a za ostatní tedy nenese žádnou odpovědnost a její podnikání na stav objektů nemělo žádný vliv.

Odmítl přisuzovat KMV roli "ďábla, který v Kyselce působí všechno zlo".

Viceprezident ASKORD Martin Kadrman naopak označil za falešnou a trapnou hru tvrzení, že KMV a RSI nemají nic společného.

Firma se proti pokutě chce bránit soudně

Za nedostatečnou péči o některé památkové objekty dostala KMV na počátku roku pokutu 1,8 milionu korun od karlovarského magistrátu. Krajský úřad ji potvrdil, firma se chce ale ještě bránit soudně.

KMV také oznámila, že plánuje letos zahájit rekonstrukci dvou budov za 60 milionů korun. Společnost slíbila do areálu investovat celkem 400 milionů korun.

Do léta chce zprovoznit železniční vlečku ke stáčírně minerálních vod v Kyselce, k čemuž ji vyzval i Senát.

Kyselka křiví úsměv - podívejte se:

Dominantním objektem areálu lázní je pavilon Ottova pramene, postavený podle projektu vídeňského architekta Karla Häybecka.

Další hodnotnou stavbou je Mattoniho vila, postavená v letech 1885 až 1886. Lázně doplatily na důsledky privatizace v 90. letech. Několikrát měnily vlastníka a budovy nebyly prakticky udržovány. Stav objektů je nyní mimořádně špatný.

Vinu na tom mají podle Senátu kromě vlastníků budov také ministerstvo a památkový úřad, neboť dost neprosazovaly dodržování památkového zákona.

Svůj díl viny prý nesou také orgány samosprávy, neboť nevyužily možností daných stavebním zákonem k zabránění devastace budov.

 

Právě se děje

před 47 minutami

D1 na Vysočině klouže, varují silničáři. V noci sněžilo, vyjely desítky sypačů

Okolo Jihlavy na 115. kilometru dálnice D1 platí varování před náledím, mezi 90. a 120. kilometrem může být vozovka kluzká. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Britský princ Harry řekl, že je smutný, že musel vzdát svých královských povinností. Královně a lidem chtěl prý sloužit dál

35letý Harry to uvedl v projevu před zástupci své charitativní organizace na podporu lesothských dětí Sentebale Harry podle agentury Reuters řekl, že konečný výsledek není tím, co zamýšlel, jinak to podle něj však nebylo možné. 

Buckinghamský palác v sobotu oznámil, že princ Harry a jeho choť Meghan už nebudou disponovat titulem královská výsost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků.

"Doufám, že snadněji pochopíte, k čemu jsme dospěli, že si nechám odstup od všeho, co jsem znal, abych učinil krok směrem k tomu, co bude doufám pokojnější život," prohlásil Harry. S manželkou Meghan předtím oznámili, že chtějí své povinnosti omezit, finančně se osamostatnit a žít střídavě v Británii a Severní Americe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Miliardář Skala prodal budovu Albatrosu na Národní třídě, píše list

Bývalý Dům dětské knihy a sídlo nakladatelství Albatros na rohu Národní třídy a ulice Na Perštýně v Praze koupil od realitního magnáta Václava Skaly byznysmen Daniel Farnbauer. Uvedl to v pondělí deník E15. Albatros v minulých letech prodělal rozsáhlou rekonstrukci, která skončila loni na podzim. Osm z deseti podlaží si podle deníku následně pronajala coworkingová společnost Spaces.

Skala vlastnil Albatros jako fyzická osoba, nikoli přes svou Pražskou správu nemovitostí (PSN). Farnbauer budovu kupuje prostřednictvím firmy Real Estate Albatros. Ani jedna ze stran se k prodeji či výši transakce nevyjádřila.

Budova Albatrosu byla postavena ve druhé polovině 60. let minulého století podle návrhu architektů Stanislava France, Luďka Hanfa a Jana Nováčka. První větší renovaci zažila v 90. letech. Poté v budově sídlila Česká spořitelna, která ji prodala Skalovi v roce 2008.

Zdroj: ČTK
Další zprávy