Senát: Zastavte devastaci chátrajících Lázní Kyselka

ČTK ČTK
26. 4. 2012 12:46
Senát vyzval úředníky, aby se zasadili o okamžité provizorní zabezpečení objektů
Kyselka: Kdysi lázeňský skvost, dnes ruiny.
Kyselka: Kdysi lázeňský skvost, dnes ruiny. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Senát ve čtvrtek požádal o zastavení devastace chátrajícího areálu Lázní Kyselka na Karlovarsku.

Vyzval krajský úřad k tomu, aby se zasadil o okamžité provizorní zabezpečení památkově chráněných objektů v areálu. S vlastníky budov by pak měl připravit smysluplný projekt využití budov.

Ministerstvu kultury pak senátoři doporučili, aby prosadilo požadavky na sanaci areálu a ustavilo kontrolní skupinu složenou ze zástupců dotčených stran a také parlamentu.

Senátoři tak rozhodli na podnět petice proti devastaci lázeňského areálu, kterou dosud podpořilo téměř 19.000 lidí.

Petici zorganizovala Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR (ASKORD), která chtěla areál bezúplatně získat. Vyčítá společnostem Karlovarské minerální vody (KMV) a RSI, že jako vlastníci chtějí opravit jen polovinu ze 13 budov.

KMV obhajoval právník firmy Martin Hanzl. Uvedl, že firma je vlastníkem pouze menší části budov, a za ostatní tedy nenese žádnou odpovědnost a její podnikání na stav objektů nemělo žádný vliv.

Odmítl přisuzovat KMV roli "ďábla, který v Kyselce působí všechno zlo".

Viceprezident ASKORD Martin Kadrman naopak označil za falešnou a trapnou hru tvrzení, že KMV a RSI nemají nic společného.

Firma se proti pokutě chce bránit soudně

Za nedostatečnou péči o některé památkové objekty dostala KMV na počátku roku pokutu 1,8 milionu korun od karlovarského magistrátu. Krajský úřad ji potvrdil, firma se chce ale ještě bránit soudně.

KMV také oznámila, že plánuje letos zahájit rekonstrukci dvou budov za 60 milionů korun. Společnost slíbila do areálu investovat celkem 400 milionů korun.

Do léta chce zprovoznit železniční vlečku ke stáčírně minerálních vod v Kyselce, k čemuž ji vyzval i Senát.

Kyselka křiví úsměv - podívejte se:

Dominantním objektem areálu lázní je pavilon Ottova pramene, postavený podle projektu vídeňského architekta Karla Häybecka.

Další hodnotnou stavbou je Mattoniho vila, postavená v letech 1885 až 1886. Lázně doplatily na důsledky privatizace v 90. letech. Několikrát měnily vlastníka a budovy nebyly prakticky udržovány. Stav objektů je nyní mimořádně špatný.

Vinu na tom mají podle Senátu kromě vlastníků budov také ministerstvo a památkový úřad, neboť dost neprosazovaly dodržování památkového zákona.

Svůj díl viny prý nesou také orgány samosprávy, neboť nevyužily možností daných stavebním zákonem k zabránění devastace budov.

 

Právě se děje

Další zprávy