Zdevastované lázně Kyselka čeká do konce roku oprava

ČTK ČTK, Jana Černá
27. 3. 2012 9:26
Karlovarské minerální vody se po pokutě chystají na šedesátimilionovou investici
Lázně Kyselka.
Lázně Kyselka. | Foto: Obec Kyselka

Karlovy Vary/Praha - Do konce letošního roku by mohla začít rekonstrukce dvou objektů chátrajících lázní Kyselka, které vlastní společnost Karlovarské minerální vody (KMV).

Podle generálního ředitele KMV Alessandra Pasqualeho se na rekonstrukci těchto dvou objektů, která vyjde na 60 milionů korun, shodl investor s ministerstvem kultury, Karlovarským krajem i obcí Kyselka.

"Jedná se o objekty, pro které máme konkrétní využití a náplň. V domě Stallburg (č.p. 53) vzniknou nové byty, v pavilonu Löschner (č.p. 64) pak muzeum. Další smysluplné využití a funkční náplň budov je základním předpokladem dlouhodobého uchování památkových hodnot," upřesnil Pasquale.

O rekonstrukci dalších pěti objektů, z nichž tři jsou majetkem KMV a dva společnosti RSI (nástupce C.T.S. DUO), se podle Pasqualeho zatím jedná.

Obrat po dvoumilionové pokutě

Lázně mají statut kulturní památky, podle ministerstva kultury jsou jednotlivé objekty historicky i urbanisticky cennou součástí unikátního areálu.

V minulosti ale doplatily na důsledky privatizace v 90. letech, vlivem dlouhodobé špatné údržby jsou v havarijním stavu. Chátrající areál lázní Kyselka čítá dohromady 13 objektů, na šest budov prý zatím neexistuje záchranný projekt.

Za nedostatečnou péči o některé památkové objekty dostala firma KMV na počátku roku pokutu 1,8 milionu korun od oddělení památkové péče karlovarského magistrátu.

Ke značné medializaci problému chátrajících lázní pak počátkem března přispěl dokumentarista Martin Mareček, který na hlavního sponzora večera, majitele lázeňských objektů, apeloval při přebírání Českého lva.

Opravy domu Stallburg a pavilonu Löschner podle Pasqualeho nakonec svým rozsahem desetinásobně přesahují rámec minimálně vyžadovaný zákonem o státní památkové péči.

Následovat budou i demolice

Vybrané objekty má opravit architektonický atelier Medika projekt. Podle jeho jednatele Zdeňka Havliny se v současnosti dokončuje dokumentace pro územní řízení, do podzimu by chtěli získat stavební povolení.

Dům Stallburg byl už v době vzniku v roce 1894 projektován jako bytový. "Restaurováním zde vznikne osm pěkných bytů různých velikostí," uvedl Havlina. Z pavilonu nad Löschnerovým pramenem, který byl vybudován na počátku 20. století, by mělo vzniknout muzeum s kavárnou.

Podle Pasqualeho asi nebude možné se vyhnout demolicím některých objektů, nebudou to však budovy ve vlastnictví KMV. Bourání dlouhodobě kritizuje například Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR (ASKORD), která iniciovala petici na záchranu lázní.

Ve středu 28. března by měl o petici a sporech kolem lázní Kyselka znovu jednat senátní výbor pro vzdělání a kulturu.

 

Právě se děje

Další zprávy