Výrobce Mattoni dostal pokutu za chátrající Kyselku

ČTK ČTK
7. 2. 2012 20:49
Rozhodnutí karlovarských památkářů je podle ředitele firmy tendenční a chybné
Kyselka: Kdysi lázeňský skvost, dnes ruiny
Kyselka: Kdysi lázeňský skvost, dnes ruiny | Foto: Ludvík Hradilek

Karlovy Vary - Pokutu 1,8 milionu korun kvůli nedostatečné péči o památkové objekty v Kyselce uložilo firmě Karlovarské minerální vody (KMV) oddělení památkové péče Magistrátu města Karlovy Vary.

Sankce dosud nenabyla právní moci. Mluvčí magistrátu Jan Kopál v úterý sdělil, že pokuta byla společnosti vyměřena kvůli zanedbávání péče o údržbu památkově chráněných budov. KMV ale sankci odmítají a odvolají se proti ní ke Krajskému úřadu Karlovarského kraje.

Podle generálního ředitele KMV Alessandra Pasqualeho ve správním řízením, které rozhodnutí o sankci předcházelo, nastala zásadní procesní pochybení a také rozhodnutí památkářů prý obsahuje závažné procesní i faktické nedostatky.

"V případě nutnosti se Karlovarské minerální vody budou bránit správní žalobou. Správní řízení bylo od samého počátku vedeno tendenčně se záměrem bez ohledu na zjištění a důkazy udělit exemplární pokutu," uvedl Pasquale.

Sankce je podle rozhodnutí uložena kvůli třem samostatnými objektům z přelomu 19. a 20. století. Vyplývá z ní, že KMV měly narušit urbanistickou hodnotu areálu lázní v Kyselce.

"KMV nikdy nevlastnily objekty bývalých lázní a nemohou nést odpovědnost za změnu krajinotvorné a urbanistické hodnoty v celém komplexu. Každý vlastník památkově chráněných objektů může být činěn odpovědným jen za jím vlastněné objekty, ne za objekty jiných," poznamenal Pasquale.

Vlastník chce z Kyselky opravit jen zlomek

KMV představily loni na podzim se společností C.T.S. Duo, která vlastní většinu objektů v Kyselce, projekt na částečnou záchranu bývalých lázní. Asi ze dvou desítek památkově chráněných objektů v bývalých lázních chtějí současní vlastníci zachránit zhruba za 400 milionů korun čtyři až pět budov.

Projekt je připraven jako koncepční studie, jež počítá s novým využitím u každého z obnovených historických objektů. Studii už měly dostat všechny příslušné instituce k vyjádření.

Dominantním objektem areálu lázní je pavilon Ottova pramene, postavený podle projektu vídeňského architekta Karla Häybecka. Další cennou stavbou je Mattoniho vila, postavená v letech 1885 až 1886 na místě staršího panského sídla.

Lázně doplatily na důsledky privatizace v 90. letech. Několikrát měnily vlastníka a budovy nebyly udržovány. Pasquale už před časem uvedl, že pro financování obnovy části památkových objektů mají KMV podporu ministerstva kultury.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 30 minutami

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů. 

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) situace nicméně pacienty neohrožuje, protože ostatní krajské nemocnice problém s počítači nemají.Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy