Výrobce Mattoni dostal pokutu za chátrající Kyselku

ČTK ČTK
7. 2. 2012 20:49
Rozhodnutí karlovarských památkářů je podle ředitele firmy tendenční a chybné
Kyselka: Kdysi lázeňský skvost, dnes ruiny
Kyselka: Kdysi lázeňský skvost, dnes ruiny | Foto: Ludvík Hradilek

Karlovy Vary - Pokutu 1,8 milionu korun kvůli nedostatečné péči o památkové objekty v Kyselce uložilo firmě Karlovarské minerální vody (KMV) oddělení památkové péče Magistrátu města Karlovy Vary.

Sankce dosud nenabyla právní moci. Mluvčí magistrátu Jan Kopál v úterý sdělil, že pokuta byla společnosti vyměřena kvůli zanedbávání péče o údržbu památkově chráněných budov. KMV ale sankci odmítají a odvolají se proti ní ke Krajskému úřadu Karlovarského kraje.

Podle generálního ředitele KMV Alessandra Pasqualeho ve správním řízením, které rozhodnutí o sankci předcházelo, nastala zásadní procesní pochybení a také rozhodnutí památkářů prý obsahuje závažné procesní i faktické nedostatky.

"V případě nutnosti se Karlovarské minerální vody budou bránit správní žalobou. Správní řízení bylo od samého počátku vedeno tendenčně se záměrem bez ohledu na zjištění a důkazy udělit exemplární pokutu," uvedl Pasquale.

Sankce je podle rozhodnutí uložena kvůli třem samostatnými objektům z přelomu 19. a 20. století. Vyplývá z ní, že KMV měly narušit urbanistickou hodnotu areálu lázní v Kyselce.

"KMV nikdy nevlastnily objekty bývalých lázní a nemohou nést odpovědnost za změnu krajinotvorné a urbanistické hodnoty v celém komplexu. Každý vlastník památkově chráněných objektů může být činěn odpovědným jen za jím vlastněné objekty, ne za objekty jiných," poznamenal Pasquale.

Vlastník chce z Kyselky opravit jen zlomek

KMV představily loni na podzim se společností C.T.S. Duo, která vlastní většinu objektů v Kyselce, projekt na částečnou záchranu bývalých lázní. Asi ze dvou desítek památkově chráněných objektů v bývalých lázních chtějí současní vlastníci zachránit zhruba za 400 milionů korun čtyři až pět budov.

Projekt je připraven jako koncepční studie, jež počítá s novým využitím u každého z obnovených historických objektů. Studii už měly dostat všechny příslušné instituce k vyjádření.

Dominantním objektem areálu lázní je pavilon Ottova pramene, postavený podle projektu vídeňského architekta Karla Häybecka. Další cennou stavbou je Mattoniho vila, postavená v letech 1885 až 1886 na místě staršího panského sídla.

Lázně doplatily na důsledky privatizace v 90. letech. Několikrát měnily vlastníka a budovy nebyly udržovány. Pasquale už před časem uvedl, že pro financování obnovy části památkových objektů mají KMV podporu ministerstva kultury.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Další zprávy