Česká komora architektů: potřebujeme kvalitní stavby

ČTK, ab
2. 1. 2013 15:46
Podle České komory architektů byl uplynulý rok průlomový. Výběrová řízení by ale mohla být průhlednější
Česká republika potřebuje kvalitnější stavby
Česká republika potřebuje kvalitnější stavby | Foto: YIT Stavo

Podle České komory architektů (ČKA) byl rok 2012 pro tuzemskou architekturu průlomový. Za uplynulý rok se totiž vypsalo nejvíce architektonických soutěží od vzniku samostatné České republiky a také od vzniku komory.

Investoři by si měli vybírat zpracovatele podle kvality

Celkem bylo v minulém roce vyhlášeno třicet architektonických soutěží a také čtyři soutěžní přehlídky, které se řídily regulérními pravidly a podmínkami. Je to pozitivní trend, který komora vítá. Pokud bude pokračovat i nadále, budou si investoři vybírat zpracovatele projektů hlavně podle kvality a také transparentněji než nyní. To by České republice mělo zajistit především více kvalitních staveb.

Výběrová řízení, která nyní probíhají podle zákona o veřejných zakázkách, jsou podle předsedy ČKA Josefa Panny problematická. Rozhoduje tu totiž cena zakázky - zpracovatelé si často vyberou tu nejnižší, a to na úkor kvality. Česká komora architektů společně s odborníky usiluje o propagaci termínu bezpečná cena. To je taková cena projektu, která dokáže zajistit kvalitní stavbu.

Příliš levný projekt může ohrozit kvalitu stavby

Výběrové řízení na projekt stavby či na urbanistický plán by mělo být vypsáno za účelem určení kvalitního a optimálního návrhu řešení za odpovídající cenu. Když dá investor přednost velmi levnému, ale nedostatečnému projektu, může snadno dojít k ohrožení kvality stavby. To může prodražit její následný provoz.

Podle architektů by se měly vytvářet konkrétní legislativní, etické i fyzické podmínky. Jen tak je možné zajistit, aby vznikaly kvalitní stavby. Proto se také ČKA podílela na přípravách novely stavebního zákona, která byla v minulém roce přijata.

Česká komora architektů je zodpovědná za profesionální, etický a odborný výkon profese architektů v České republice. Od založení komory uplynulo již dvacet let.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy