Britský soud schválil kapitálovou restrukturalizaci NWR

ČTK Kateřina Vokurková ČTK, Kateřina Vokurková
5. 9. 2014 15:46
Dluh NWR by se měl snížit ze současných 825 milionů eur na 500 milionů eur, tedy v přepočtu z 23,2 miliardy na 13,9 miliardy korun.
Těžba pod NWR může pokračovat. Ilustrační foto.
Těžba pod NWR může pokračovat. Ilustrační foto. | Foto: NWR

Londýn/Praha - Britský soud schválil kapitálovou restrukturalizaci těžařské společnosti New World Resources (NWR), která má odvrátit platební neschopnost podniku. Oznámila to dnes firma, které patří i černouhelná OKD.

S restrukturalizací souhlasili již dříve akcionáři společnosti. Minulý týden na plán, který má pomoci snížit dluh ze současných 825 milionů eur na 500 milionů, tedy v přepočtu z 23,2 miliardy korun na 13,9 miliardy, kývli i držitelé zajištěných a nezajištěných dluhopisů.

Majitel OKD chce v rámci restrukturalizace kapitálu vydat držitelům zajištěných dluhopisů 1,4 miliardy akcií v hodnotě 32 milionů eur, tedy v přepočtu 894 milionů korun. Cena za jednu akcii odpovídá v přepočtu 0,65 koruny.

Od zajištěných věřitelů NWR získá také úvěr ve výši 35 milionů eur (972,6 milionu korun).

Pět miliard nových akcií

Plán počítá i s vydáním více než pěti miliard nových akcií stávajícím akcionářům. Jen tímto krokem se má její kapitál navýšit o 118 milionů eur, tedy v přepočtu o 3,3 miliardy korun. Celý proces kapitálové restrukturalizace by měl NWR zajistit souhrnnou hotovost 185 milionů eur - zhruba 5,2 miliardy korun.

Restrukturalizace bude podle NWR ještě vyžadovat mimo jiné souhlas soudu ve Spojených státech. Ten se bude tímto případem zabývat v úterý 9. září. Společnost předpokládá, že restrukturalizační proces dokončí začátkem října.

NWR se nyní potýká se ztrátami kvůli poklesu cen uhlí. V letošním prvním pololetí snížila ztrátu na 57 milionů eur - 1,6 miliardy korun - z 396 milionů eur před rokem.

Poznámka: Spolumajitel NWR Zdeněk Bakala vlastní i společnost Economia, která vydává online deník Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy