Legendární bazén u hotelu Thermal opraví za půl miliardy stát. Už hledá provozovatele

ČTK ČTK
27. 9. 2018 14:56
Oprava bazénu spolkne zhruba 580 milionů korun. Nový provozovatel se bude moci podílet na plánování rekonstrukce, ale stát mu vždy nemusí vyjít vstříc.
Hotel Thermal v Karlových Varech
Hotel Thermal v Karlových Varech | Foto: ČTK

Karlovy Vary - Stát opraví kromě hotelu Thermal i jeho zchátralé venkovní bazénové centrum, symbol lázeňského města i karlovarského filmového festivalu. Hotel, který patří státu, začal hledat budoucího provozovatele bazénu, ten by mohl převzít bazén od jara 2021. Nabídku pronájmu zveřejnil hotel na svých webových stránkách.

Zájemci o provozování bazénu, který patřil k ikonám lázeňského města, mohou nabídky odevzdat do konce října, zároveň se zaplacením jistoty 100 000 korun.

Vybraný zájemce bude partnerem při rekonstrukci bazénového centra a bude moci navrhnout úpravy podle svých potřeb. Stát, který opravy provede, ale nemusí všechny požadavky splnit.

Jak vyplývá z podmínek nabídky, budoucí nájemce bazénu a přilehlých prostor by měl areál využívat například k provozování veřejného wellness centra s využitím dostupných vřídelních zdrojů.

"Charakter areálu prostor umožňuje vybudování a provozování saunového světa a gastroslužeb pro návštěvníky areálu. Využití prostor může dále zahrnovat i vybudování a provozování privátní Spa a wellness zóny pro specifickou a bonitní zahraniční klientelu na nejvyšší úrovni, která se nechce zúčastnit veřejného provozu," uvádí nabídka.

Nepřípustné by měly být provozy typu nočního klubu, ubytování nebo provoz neodpovídající územnímu plánu města nebo obtěžující návštěvníky hotelu.

Hotel Thermal, který spravuje ministerstvo financí, má brzy projít zásadní rekonstrukcí. Před časem řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), že rekonstrukce by měla stát 580 milionů, přičemž 300 milionů na ni dal stát vkladem do základního jmění hotelu, dalších 148 milionů se podařilo získat na energetické úspory ze Státního fondu životního prostředí a zbytek pokryje úvěr.

Hotel, který je každoročně srdcem Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, byl postaven podle architektonického návrhu manželů Machoninových v 70. letech ve stylu tehdy inovativního brutalismu. Od té doby neprošel zásadnější rekonstrukcí, snižuje to jeho konkurenceschopnost vůči ostatním hotelům v největším českém lázeňském městě.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Stovky dětí odebraných na mexicko-americké hranici hledají rodiče

Právníkům a nevládním organizacím se nedaří najít rodiče 545 dětí, které byly odděleny od svých rodin na mexicko-americké hranici kvůli uplatňování politiky "nulové tolerance" vůči migrantům v letech 2017 a 2018. Na problém tento týden upozornil Americký svaz pro občanské svobody (ACLU).

Rozdělování rodin migrantů na hranici s Mexikem se uskutečňovalo na základě politiky nulové tolerance, kterou představila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v dubnu 2018. Postup vedl rozdělení mnoha rodin, než Bílý dům pod náporem kritiky od této praxe ustoupil. V roce 2018 bylo migrantům po překročení hranice odebráno asi 2700 dětí, uvádí deník The New York Times.

V červnu 2018 pak americký soud na základě žaloby podané organizací ACLU rozhodl, že úřady musejí do 30 dní zajistit opětovné spojení rozdělených rodin. Shledání dětí s rodiči se díky tomu podařilo dosáhnout u několika tisíc rodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy