Balík u České pošty si už vyzvednete i v noci. Podnik zkouší novinku v depech

Jana Kohoutová Jana Kohoutová
23. 7. 2016 19:00
Česká pošta od července zavádí službu, díky níž si lidé v několika krajských městech mohou vyzvedávat balíky i v noci. Obvykle jde ale o objekty hodně vzdálené od centra.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Česká pošta

Praha - Státní Česká pošta v červenci spustila novou službu, díky níž si lidé mohou vyzvednout uložené zásilky v kteroukoli denní i noční hodinu - tedy 24 hodin denně a sedm dní v týdnu.

Tuto možnost prozatím nabídla pouze na osmi takzvaných depech, konkrétně v Praze a některých krajských městech – Brně, Ostravě, Plzni, Liberci, Olomouci, Ústí nad Labem, Českých Budějovicích a Pardubicích.

Foto: Česká pošta

Pošta chce vyjít vstříc zejména zákazníkům, kteří mají omezené časové možnosti pro vyzvednutí svého balíku. Službu by tak mohli ocenit hlavně lidé pracující do večera nebo na směny.

„Na depa je možné adresovat Balík Na poštu již při objednávce v e-shopu nebo přesměrovat jakoukoliv avizovanou balíkovou zásilku prostřednictvím aplikace Změna doručení online,“ uvádí mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Při nakupování na internetu stačí v e-shopu u způsobu dopravy zvolit variantu "Balík na poštu", do řádku pro vyhledávání pošty napsat „depo“ a ze seznamu vybrat už jen preferované místo.

Lidé, kteří očekávají zásilku a vědí, že nebudou doma, si mohou přes aplikaci Změna doručení online nastavit variantu „uložit zásilku rovnou na poště“. Do okna pro vyhledávání pošty napíší „depo“ a vyberou si konkrétní místo ze seznamu. Je potřeba znát podací číslo zásilky.

Foto: Česká pošta

Česká pošta pak adresáta kontaktuje, až balík na výdejní místo dorazí, a připraví ji na domluvený čas. „Výdej balíků na depech je poskytován zdarma, odesílatel hradí standardní poštovné dle zvoleného typu balíkové zásilky," říká Vitík. Dodává, že balík je standardně uložen sedm dní, ale adresát si tuto dobu může prodloužit až na patnáct dní. To ostatně může učinit již odesílatel při podání.

Depa se většinou nacházejí mimo centra velkých měst - například v Praze jsou to Malešice, v Plzni pak okrajové Křimice. „Klienti mohou vjet autem přímo do areálu depa,“ ujišťuje proto Vitík.

„V současné době službu nabízíme na zmíněných depech, po zhodnocení technické stránky a zájmu klientů ji poté budeme rozšiřovat,“ odpovídá Vitík na otázku, zda se lidé dočkají této služby v jiných, třeba i menších městech.

Od podzimu chystá Česká pošta celkovou změnu v doručování balíků. Místo do čtyř odpoledne začnou pošťáci vozit balíky lidem domů nově až do šesti. Podnik tak reaguje mimo jiné na to, že lidé obvykle dopoledne nebývají doma a čas doručení jim často nevyhovuje.

„Právnickým osobám se bude proto doručovat v dopoledních hodinách, fyzickým naopak v odpoledních,“ říká Vitík. Dodává, že to ale není striktní pravidlo a každý si případně dle potřeby bude moci upravit čas doručení tak, aby mu to vyhovovalo nejlépe.

Seznam dep pro nonstop vyzvedávání:

Město  Adresa
Brno Heršpická 875/6a, Štýřice
České Budějovice  Nemanická 2208/16, České Budějovice 3
Olomouc Ladova 346/6  Hejčín
Ostrava Wattova 1046/19, Přívoz
Pardubice Palackého třída 1233, Zelené Předměstí
Plzeň Chebská 518/15, Křimice
Praha Sazečská 598/7, Malešice
Ústí nad Labem Jateční 436/77, Předlice
 

Právě se děje

před 32 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Ives Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Edouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11.000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzívě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy