Zpřísněte vyhlášku o zimních pneu, vyzývá policejní šéf

Radek Pecák Radek Pecák
12. 4. 2012 8:00
Omezení jen na sníh a led je podle Leoše Tržila nedostatečné
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Více než devadesát procent tuzemských řidičů používá při jízdách od listopadu do konce března zimní pneumatiky. Vyplývá to z průzkumů, které si dělala v uplynulé zimě dopravní policie.

Jen u osmi procent osobních vozidel policisté zjistili, že jejich majitelé na zimní pneumatiky nepřezuli. U nákladních vozů byla situace o něco horší - nepřezutých jich bylo přes 12 procent.

Čerstvou statistiku sdělil na setkání s členy Klubu motoristických publicistů šéf dopravní policie Leoš Tržil. Podle něj jde o vcelku příznivá čísla.

"Přesto bych se přimlouval o změnu legislativy," říká Tržil. V současné době se totiž vůbec nemyslí na vliv nízkých teplot na jízdní vlastnosti těch vozidel, která nejsou přezuta do plášťů ze zimní směsi.

"Dosud se totiž zohledňuje jen sníh, led a námraza. Přitom letní pneumatika může přispět ke vzniku dopravní nehody v zimě například při nutnosti brzdění na namrzlém mostě, i když předtím byl celý ujetý úsek zcela suchý," upřesňuje Tržil.

Mírná zima

Podle šéfa dopravní policie se musí také sladit vyhláška o dopravním značení.

"V současné době je teoreticky možné, že by po celé republice musel jezdit řidič se zimními pneumatikami, ale v horských oblastech, které jsou obvykle označeny značkami povinná zimní výbava, tak by teoreticky mohl jet bez problémů na letních pneumatikách a pouze mít řetězy připravené v kufru," vysvětluje Tržil.

Podle něj by se ministerstvo dopravy mělo pustit do informační kampaně vysvětlující, proč jsou nutné zimní pneumatiky se vzorkem minimálně čtyři milimetry hlubokým a další podrobnosti. 

Během letošní zimy se podle statistik dopravní policie stalo zhruba o 300 dopravních nehod více než před rokem. Zemřelo sice o 16 osob méně, ale přibylo těžce i lehce zraněných.

"Čísla však lze stěží srovnat, protože letošní zima byla až na výjimky mírná," dodává Tržil.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy