Velký test dětských autosedaček. Dvě propadly: jedna je nebezpečná, druhá jedovatá

Martin Přibyl Martin Přibyl
31. 5. 2019 6:03
Německý autoklub ADAC zveřejnil výsledky svého nejnovějšího testu dětských autosedaček. Vyzkoušel celkem 31 modelů nejrůznějších velikostí: od těch pro půlroční caparty po ty pro dvanáctileté "výrostky." Podívejte se na výsledky.
Foto: ADAC

Jak se testuje?

Základem testu německého autoklubu ADAC jsou simulované nárazy. Zkouší se při nich bezpečnost při čelním a bočním střetu v rychlosti 64, resp. 50 km/h. Požadavky autoklubu na výsledky testu přitom výrazně přesahují normu. Zkoušky se navíc provádí s různě velkými figurínami, a to v pozici v sedě i v takové, která simuluje spánek. 

Kontroluje se také vedení bezpečnostního pásu, přizpůsobení sedačky velikosti dítěte, kvalita upevnění a opora hlavy. V hodnoticích kritériích je rovněž ergonomie, tedy snadnost instalace, náročnost na prostor uvnitř auta. Sedačku odborníci montují do dvou- i čtyř- nebo pětidveřových vozů i dodávek.

Do hodnocení pak vstupuje také přítomnost jedovatých látek v materiálech použitých k výrobě sedačky. Zejména pak těch, které jsou na těch částech, jež jsou v přímém kontaktu s tělíčkem malého pasažéra (tedy zejména potah). Škodlivé mohou být různé druhy ftalátů, zpomalovače hoření, fenolové nebo organocínové sloučeniny, azobarviva nebo těžké kovy.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo, u poslanců zákon prošel

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Změnu zákona o spotřebních daních, která s tím počítá, tento čtvrtek ve zrychleném jednání ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Uvedený princip vracení daně platí již v souvislosti s koronavirovou krizí, ale jen do konce letošního roku. Schválená předloha ho zavádí trvale.

"Je potřeba, aby vylité pivo pod dohledem celní správy se od daně osvobodilo a ta daň se vrátila," řekla před poslanci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zákon podpořilo 94 z přítomných 95 poslanců. Sněmovna jednala v omezeném počtu, zákon přijala v předložené podobě. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy