Velký test dětských autosedaček. Dvě propadly: jedna je nebezpečná, druhá jedovatá

Martin Přibyl Martin Přibyl
31. 5. 2019 6:03
Německý autoklub ADAC zveřejnil výsledky svého nejnovějšího testu dětských autosedaček. Vyzkoušel celkem 31 modelů nejrůznějších velikostí: od těch pro půlroční caparty po ty pro dvanáctileté "výrostky." Podívejte se na výsledky.
Foto: ADAC

Jak se testuje?

Základem testu německého autoklubu ADAC jsou simulované nárazy. Zkouší se při nich bezpečnost při čelním a bočním střetu v rychlosti 64, resp. 50 km/h. Požadavky autoklubu na výsledky testu přitom výrazně přesahují normu. Zkoušky se navíc provádí s různě velkými figurínami, a to v pozici v sedě i v takové, která simuluje spánek. 

Kontroluje se také vedení bezpečnostního pásu, přizpůsobení sedačky velikosti dítěte, kvalita upevnění a opora hlavy. V hodnoticích kritériích je rovněž ergonomie, tedy snadnost instalace, náročnost na prostor uvnitř auta. Sedačku odborníci montují do dvou- i čtyř- nebo pětidveřových vozů i dodávek.

Do hodnocení pak vstupuje také přítomnost jedovatých látek v materiálech použitých k výrobě sedačky. Zejména pak těch, které jsou na těch částech, jež jsou v přímém kontaktu s tělíčkem malého pasažéra (tedy zejména potah). Škodlivé mohou být různé druhy ftalátů, zpomalovače hoření, fenolové nebo organocínové sloučeniny, azobarviva nebo těžké kovy.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy