Tesla Model 3 přepisuje pořádky. Její prodeje i v Evropě překonávají německé soupeře

Martin Přibyl Martin Přibyl
2. 4. 2019 11:03
Tesla Model 3 již vloni dokázala pořádně zahýbat prodeji nových aut v USA. Americká automobilka se díky svému menšímu elektrickému sedanu dokázala dostat v prodejích na úroveň německých prémiových automobilek a některé z nich i překonat. Teď se nečekaný scénář opakuje v Evropě.
Tesla Model 3.
Tesla Model 3. | Foto: Tesla Motors

Stačil jeden jediný "plný" měsíc prodejů a Model 3 dokázal porazit veškerou konkurenci v podobě BMW řady 3, Mercedesu třídy C nebo Audi A4. V Evropě dlouho očekávaný elektrický nováček si v únoru připsal 3630 prodaných aut a to znamená pozoruhodný úspěch. Po uvedení na trh (Model 3 dorazil na konci ledna) totiž většinou auta potřebují několik měsíců, než se prodeje zvednou do očekávané výše.

Tesla však porazila zavedenou konkurenci se stejnou karoserií. V celém segmentu prémiových sedanů střední třídy se v rámci Evropy podle údajů analytické společnosti JATO Dynamics pro Model 3 rozhodlo 31 procent zákazníků, pro druhý Mercedes třídy C jen 29. Audi A4 si připsalo 14% podíl, BMW řady tři procházející generační obměnou zvolilo 13 % kupujících. Nutno jen podotknout, že německé rivaly si můžete pořídit i jako kombi a ty statistika nezohledňuje.

Tyto výsledky potvrzují loňské celoroční prvenství Tesly Model S mezi luxusními sedany. Elektrický vůz dokázal v rámci celé Evropy s 16 508 prodanými kusy porazit takové veličiny jako Mercedes třídy S, BMW řady 7 nebo Porsche Panamera.

Nová Tesla Model 3 začátkem letošního roku také vzala útokem žebříček nejprodávanějších elektromobilů, v němž sesadila z prvního místa dlouhodobě neochvějného lídra: Nissan Leaf. Porazila i poslední dobou velice úspěšný Renault Zoe. Únorový výsledek trhu s elektromobily je v porovnání se stejným obdobím loňského roku téměř dvojnásobný - z 10 539 kusů se zvedl na 19 674. Rostou totiž takřka všechny prodávané modely.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

České basketbalistky zahájily boje o ME výhrou v Itálii

České basketbalistky vstoupily do kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2021 vítězstvím 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie. Další zápas čeká výběr trenéra Štefana Svitka v neděli, kdy v pražské hale Královka nastoupí proti Rumunsku.

Nejlepší střelkyní hostujícího celku byla v Cagliari s 15 body Julia Reisingerová, 11 bodů přidala Kia Vaughnová a český tým tak úspěšně vykročil za čtrnáctou účastí na mistrovství Evropy za sebou. Na šampionát postoupí vítězové devíti kvalifikačních skupin a pět nejlepších celků z druhých míst.

Kvalifikace basketbalistek o postup na mistrovství Evropy 2021 - skupina D:

Itálie - ČR 52:62 (19:16, 29:33, 41:44)

Nejvíce bodů: Zandalasiniová 16, Dottová 13, Bestagnová 10 - Reisingerová 15, Vaughnová 11, Elhotová 9. Fauly: 14:16. Trestné hody: 13/6 - 8/7. Trojky: 4:3. Doskoky: 35:47.

Rumunsko - Dánsko 70:55 (39:29).

Další zprávy