Pandemie koronaviru srazí letos prodej nových aut v Česku o pětinu. Tvrdí analytici

ČTK ČTK
9. 10. 2020 15:19
Prodej nových osobních aut v Česku letos klesne meziročně o 22 procent na 195 000 vozů. Hlavním důvodem je pokračující epidemie koronaviru. Uvedla to v aktualizované předpovědi poradenská a analytická společnost PwC. Potvrdila tak svou prognózu z poloviny roku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

"Navzdory relativně pozitivním číslům ze září 2020 je situace nadále velmi komplikovaná, zejména s ohledem na aktuálně nastupující druhou vlnu epidemie covid-19. Toto může znamenat nejen návrat karanténních opatření včetně zastavení celé ekonomiky, ale způsobuje i ohrožení nabídkové strany narušením dodavatelských řetězců," uvedl Michal Razim z PwC.

Prodej nových osobních aut v Česku se za tři čtvrtletí meziročně snížil o 22,4 procenta na 148 319 vozů. V září ale podle Svazu dovozců automobilů trh o sedm procent vzrostl. Ačkoliv data za září vykazují pozitivní dynamiku, dá se podle Razima předpokládat, že jde primárně o srovnání s nízkou bází v minulém roce, kdy prodeje dočasně klesly kvůli problémům s novou homologací.

V průběhu léta se sice podle Razima solidně obnovilo množství transakcí na českém automobilovém trhu a zejména červen a září mohou neinformovaného pozorovatele naplňovat optimismem, nicméně šlo hlavně o odloženou poptávku z jara, kdy byly autosalony zavřené a automobilky nevyráběly. Upozornil, že epidemie a její druhá vlna následně dorazila do ČR plnou silou.

Aktuální situace je velmi nepřehledná, jak z hlediska možnosti zavedení opakovaných karanténních opatření, tak z hlediska ekonomického dopadu, uvedla PwC.

V loňském roce prodej nových osobních aut činil 249 915 vozů. V prosinci přitom trh vzrostl o téměř 28 procent. Nejprodávanější značkou byla tradičně Škoda Auto s podílem přes 34 procent.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy