Pandemie koronaviru srazí letos prodej nových aut v Česku o pětinu. Tvrdí analytici

ČTK ČTK
9. 10. 2020 15:19
Prodej nových osobních aut v Česku letos klesne meziročně o 22 procent na 195 000 vozů. Hlavním důvodem je pokračující epidemie koronaviru. Uvedla to v aktualizované předpovědi poradenská a analytická společnost PwC. Potvrdila tak svou prognózu z poloviny roku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

"Navzdory relativně pozitivním číslům ze září 2020 je situace nadále velmi komplikovaná, zejména s ohledem na aktuálně nastupující druhou vlnu epidemie covid-19. Toto může znamenat nejen návrat karanténních opatření včetně zastavení celé ekonomiky, ale způsobuje i ohrožení nabídkové strany narušením dodavatelských řetězců," uvedl Michal Razim z PwC.

Prodej nových osobních aut v Česku se za tři čtvrtletí meziročně snížil o 22,4 procenta na 148 319 vozů. V září ale podle Svazu dovozců automobilů trh o sedm procent vzrostl. Ačkoliv data za září vykazují pozitivní dynamiku, dá se podle Razima předpokládat, že jde primárně o srovnání s nízkou bází v minulém roce, kdy prodeje dočasně klesly kvůli problémům s novou homologací.

V průběhu léta se sice podle Razima solidně obnovilo množství transakcí na českém automobilovém trhu a zejména červen a září mohou neinformovaného pozorovatele naplňovat optimismem, nicméně šlo hlavně o odloženou poptávku z jara, kdy byly autosalony zavřené a automobilky nevyráběly. Upozornil, že epidemie a její druhá vlna následně dorazila do ČR plnou silou.

Aktuální situace je velmi nepřehledná, jak z hlediska možnosti zavedení opakovaných karanténních opatření, tak z hlediska ekonomického dopadu, uvedla PwC.

V loňském roce prodej nových osobních aut činil 249 915 vozů. V prosinci přitom trh vzrostl o téměř 28 procent. Nejprodávanější značkou byla tradičně Škoda Auto s podílem přes 34 procent.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Německá CDU zahájila sjezd, zvolí na něm nového předsedu

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové zahájila druhý a zároveň závěrečný den volebního sjezdu, na kterém vybere nového předsedu, který se bude moci ucházet o kancléřskou kandidaturu. Delegáti, kteří se kvůli pandemii nemoci covid-19 sešli on-line, vybírají z trojice uchazečů. Dosluhující šéfka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová o funkci neusiluje a svůj post dala loni v únoru k dispozici.

Za favorita průzkumy mezi straníky označují někdejšího šéfa poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedricha Merze, příslušníka konzervativního křídla, za kterým následují s mírným odstupem liberální ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen. Kdo z nich ale opravdu usedne do předsednického křesla, rozhodne 1001 delegátů.

Kandidáti na stranického předsedu se nejprve straníkům představí a poté budou odpovídat na případné dotazy, okolo 11:00 bude následovat volba. Pokud žádný z trojice nezíská více než 50 procent hlasů, bude se konat druhé kolo. Výsledek by mohl být znám ještě před polednem.

Ačkoli jméno nového předsedy bude jasné již dnes, oficiálně bude potvrzeno až v pátek 22. ledna. Delegáti totiž z právních důvodů musí svou elektronickou volbu potvrdit korespondenčně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy