reklama
 
 

Padly rekordy. Historická auta nikdy nebyla tak drahá

2. 1. 2014 7:03
Nejdražší auto všech dob se prodalo mimo aukční síň. Šlo o Ferrari 250 GTO a stálo miliardu

Loňský rok ukázal, jak je v současné době výhodné vlastnit nějaký ten automobilový skvost. Pokud se totiž bez něj dokážete obejít, můžete získat skutečně zajímavé částky. Ty představují zhodnocení původní investice často v řádech tisíců procent.

V roce 2013 padlo při prodejích veteránských vozů hned několik rekordů, upozorňuje v článku server iHned.cz.

Například byl prodán automobil za historicky nejvyšší sumu. Je jím Ferrari 250 GTO z roku 1963, které vyměnilo vlastníky za sumu 52 milionů dolarů. To je v přepočtu jedna miliarda a 40 milionů korun k tomu. Transakce ale neproběhla na aukci.

I tam se ale minulý rok prodávala auta za stamiliony. Obvykle šlo o vozy Ferrari z padesátých a šedesátých let, o které je nyní obrovský zájem. Unikátní otevřený model Ferrari 275 GTB/4*S N.A.R.T. si do své sbírky pořídil zámožný kanadský podnikatel za 550 milionů korun. Prodej se stal nejdražší aukcí vozu na území Spojených států.

Na absolutní rekord ale nestačil. Nejdražším autem prodaným na aukcích se totiž stal závodní vůz Mercedes-Benz W196R legendárního jezdce Juana Manuela Fangia. Podařilo se ho prodat v Londýně a kupec za něj neváhal utratit v přepočtu téměř 600 milionů korun. Za podobnou cenu si přitom v aukci mohl pořídit i celý závodní tým Ecurie Ecosse čítající sedm aut a tahač. Stál 552 milionů korun.

Sběratel chce auto Jamese Bonda přestavět na elektromobil

Zde naleznete galerii automobilů, které nejvíce zvedaly adrenalin dražitelům v aukčních síních.

Sběratelé mají tradičně zájem i o vozy, které jsou zajímavé tím, že byly účastníky nějaké historické události. Padesáté výročí atentátu na amerického prezidenta Johna F. Kennedyho přineslo mimo jiné nabídku na prodej otevřeného Lincolnu, kterým v osudný den projížděl texaským Dallasem. Nabízel se za pouhých 500 tisíc korun.

Radost si letos udělal i známý miliardář Elon Musk. Ten si do sbírky na aukci ve Velké Británii pořídil Lotus, který ve filmu s Jamesem Bondem fungoval nejen jako rychlý vůz, ale i ponorka. Musk by do auta rád instaloval vlastní elektromotor z vozů Tesla, které vyrábí. Není divu, že sáhl právě po britském voze. Jeho první auto Tesla Roadster bylo s vozy značky Lotus technicky spřízněné.

autor: Radek Pecák | 2. 1. 2014 7:03

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama