S tachometry v autech se podvádí dál. Pět tipů, jak poznáte cinklou ojetinu

Martin Přibyl Martin Přibyl
9. 11. 2018 6:02
Pokud jste mohli ještě před pár měsíci mávnout nad pořízením stočené ojetiny rukou, od 1. října už se to nevyplatí. Nový předpis ministerstva dopravy totiž v podstatě znemožňuje provoz aut, u nichž k podvodné manipulaci s tachometrem prokazatelně došlo. Pokud při technické kontrole odhalí, že ukazatel počtu najetých kilometrů zobrazuje menší počet než při té minulé, odeberou autu způsobilost k provozu na pozemních komunikacích a vás pošlou na vlak. Ani nový zákon ale není všemocný a stočená auta z trhu nezmizí. Jaká jsou rizika a na co si dát pozor?
Motor má příjemný a tichý chod.
Motor má příjemný a tichý chod. | Foto: Radek Pecák

STK není pro stočené ojetiny jediným problémem

Riziko, že neprojdete na technické, je jedna věc. U dovezených aut ale ani nemusí být zásadní, pokud totiž bylo s tachometrem manipulováno ještě před dovozovou STK, bude takové auto před českým zákonem čisté. A prodejce vám ho bude suverénně jako takové nabízet.

Zásadním problémem může být v takovém případě rozhozený servisní plán. Aleš Zich, který se profesionálně zabývá kontrolou ojetin, upozorňuje zejména na intervaly výměny rozvodového řemene.

Ten se dnes běžně mění i po 200 000 km. "Když někdo před touto hranicí auto výrazně stočí a rozvody zůstanou původní, může se stát, že mnohonásobně vyšší nájezd, o němž majitel vozu neví, řemen nevydrží a praskne," říká Zich.

Výsledkem bude pravděpodobně nepojízdné vozidlo a dost možná i fatálně zničený motor. Generální oprava pohonné jednotky vyjde podle Zicha na 60 až 100 tisíc korun, zcela nový motor může stát i 150 tisíc. Bude se vám to u ojetého auta, které pravděpodobně nestálo o mnoho více, chtít platit? Výměnu rozvodů se tedy vyplatí zkontrolovat.

Řada lidí ostatně podobné "spotřební" díly (mimo rozvodů i olej nebo filtry) na ojetém voze po koupi preventivně mění sama. Je nutné ale počítat s relativně vysokým účtem za servis hned po koupi vozu. Jak se tomu vyhnout? Koupit auto s prověřenou historií. Poradíme vám, jak na to.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy