Nová Dacia Duster zdražila a přišla o dostupný diesel. I tak je ale pořád hodně levná

Jan Matoušek Jan Matoušek
3. 8. 2021 6:02
Dacia na konci června ukázala zmodernizovaný Duster. Oblíbené SUV dostalo kosmetické úpravy exteriéru, několik změn v kabině a také poupravenou nabídku motorů. Teď český dovozce zveřejnil ceník nejlevnějšího modelu ve své kategorii. A tento primát mu i nadále zůstává, přestože oproti dřívějšku rumunský model mírně podražil. O kolik a co dalšího se změnilo, podrobně rozebíráme v galerii.

Dacia Duster - co se změnilo?

Facelift Dacie Duster nebyl nikterak radikální, Rumuni spíše vyhladili některé vrásky a vizuálně auto sjednotili s novým Sanderem. To se týká především předních světel, která mají nově ve standardu potkávací diodové svícení (dálkové je stále halogenové) a upravenou grafiku denního diodového svícení. Přepracována byla i grafika skupinových svítilen, jiné je též provedení masky chladiče nebo nárazníků. Uvnitř čekají přepracované sedačky, multimediální systém opět ze Sandera, USB porty i pro zadní cestující nebo nová schránka v loketní opěrce.

Více změn se odehrálo pod kapotou. Především z nabídky vypadl levný turbodiesel s výkonem 70 kW a manuální převodovkou - u provedení před modernizací se dokázal dostat pod hranici 400 tisíc korun. Teď je jedinou naftovou možností 84kW patnáctistovka s pohonem předních nebo všech kol, která však stojí nejméně 426 900 korun.

Základem nabídky zůstává přeplňovaný litrový tříválec s výkonem 67 kW a manuálním šestikvaltem. Z něj vychází i provedení spalující LPG, které má 74 kW a nově větší nádrž na plyn o objemu 48,8 litru (dříve 34 litrů), teoreticky tak dojede až o nějakých 250 km dál.

V nabídce také zůstává přeplňovaná zážehová třináctistovka, ovšem nově má i osobní verze možnost zvolit výkon 96 kW (dříve tuto variantu mělo jen užitkové provedení N1), a to v kombinaci se šestistupňovou manuální převodovkou a pohonem přední nápravy.

Velkou novinkou je použití šestistupňového dvouspojkového automatu EDC v kombinaci s nejsilnější 110kW třináctistovkou a pohonem předních kol. Stejný motor se nabízí i jako čtyřkolka, ovšem pro změnu výhradně s manuální převodovkou. Připomeňme, že 110kW předokolka tak přišla o manuální řazení a 96kW motor byl u předchozí verze N1 kombinován i s pohonem všech kol.

Jedna změna se pak odehrála i v nabídce výbavových stupňů - vypadl z ní stupeň Celebration.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Leo Express uspěl v soutěži na provoz vlaků na regionální trati na Slovensku

Český dopravce Leo Express uspěl na Slovensku v soutěži na nového železničního dopravce na regionální trati mezi Bratislavou a jihoslovenským Komárnem. ČTK o tom dnes informovalo slovenské ministerstvo dopravy.

Vlaky Leo Express by na 100 kilometrů dlouhé trase měly začít jezdit nejpozději v prosinci příštího roku. Slovensko ale nabídne dopravci, aby přepravu cestujících převzal už od 11. prosince letošního roku. Kontrakt v rámci závazku veřejné služby skončí v roce 2032.

O účast v soutěži projevilo zájem sedm dopravců, ve finále tendru předložily nabídky kromě Leo Expressu také slovenský národní dopravce Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) a také Yosaria Trains. Cestující na zmíněné trati od prosince 2020 přepravuje právě ZSSK, předtím tam více než osm let působil dopravce RegioJet ze skupiny Student Agency českého podnikatele Radima Jančury.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čína pošle své vojáky do Ruska, aby se zúčastnili společného cvičení

Čínská armáda vyšle své vojáky do Ruska, aby se tam zúčastnili společného vojenského cvičení. Do manévrů se má zapojit také například Indie, Bělorusko či Tádžikistán. Informovala o tom ve středu agentura Reuters s odvoláním na čínské ministerstvo obrany.

Čínská účast ve společném cvičení "nesouvisí se současnou mezinárodní a regionální situací", podotklo ministerstvo v prohlášení. Agentura Reuters připomněla, že podobné společné manévry pod ruským vedením a s čínskou účastí se uskutečnily i v minulých letech.

"Cílem je prohloubit praktickou, přátelskou spolupráci s armádami účastnických zemí a posílit schopnost reagovat na různé bezpečnostní hrozby," píše se dále v čínském prohlášení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy