Nejhorší březen od roku 2013. Prodeje nových aut v Česku klesly o 36,3 procenta

Nejhorší březen od roku 2013. Prodeje nových aut v Česku klesly o 36,3 procenta
10. Volkswagen Tiguan: 239 ks, -39 %.
9. Hyundai Tucson: 280 ks, -16 %.
8. Škoda Kodiaq: 400 ks, -15 %.
7. Škoda Scala: 448 ks, +19 %.
Foto: Škoda Auto
Martin Přibyl Martin Přibyl
3. 4. 2020 14:24
Uzavření dealerství v polovině března se zásadní měrou zasloužilo o výrazný pokles prodejů nových aut v Česku. Oproti loňskému březnu klesly o 36,3 procenta, výsledných 13 685 nových vozů je nejhorší výsledek za třetí měsíc od roku 2013. Mírný pokles zaznamenal trh již v lednu a únoru.

Na padajícím trhu se podařilo růst jen třem automobilkám: Ferrari, které oproti loňskému roku prodalo deset aut místo sedmi, Lexusu, který posílil z 22 na 32 vozů, a Tesle. Americká firma svoje prodeje u nás takřka zpadesátinásobila, místo dvou prodala 99 svých elektromobilů. Pomohlo jí loňské otevření prvního showroomu a zahájení oficiálních dodávek do Česka. V žebříčku značek se dostala na 20. místo a prodala více aut než Fiat, Honda nebo Nissan.

Ostatní značky již hlásí prodejní ztráty. Lídr trhu Škoda má prodeje nižší přibližně o čtvrtinu, podobně je na tom třetí Hyundai, Volkswagen zaznamenal více než čtyřicetiprocentní ztrátu.

Z významných modelů hlásí drobný nárůst Škoda Octavia, která díky příchodu nové generace ještě stihla posílit oproti loňsku o dvě procenta, prodejně se dařilo i Superbu, Scale nebo Hyundai i20. Taková Fabia je však oproti loňsku na polovině, místo 2021 malých škodovek se jich prodal jen rovný tisíc. Výrazně, o 60 procent, propadl také Volkswagen Golf, necelých sedmdesát procent ztratila Dacia Duster.

Dá se očekávat, že v dalších měsících bude pokles trhu trvat. V Evropě stojí takřka všechny továrny, blízko obnovení výroby je snad jen slovenský závod korejské Kii, kde by mělo k restartu dojít v pondělí 6. dubna. Ford dnes oznámil prodloužení odstávky evropských fabrik nejméně do 4. května. Mladoboleslavská Škoda a kolínská Toyota nebudou vyrábět minimálně do 20. dubna, Hyundai do 14. dubna.

Kvůli uzavřeným dealerstvím navíc ani v tuto chvíli není možné auta ve velké míře objednávat a potažmo je do výroby zadat. Prodeje realizované na dálku se dotýkají jen skladových aut a představují zlomek obvyklých čísel. Dá se tedy čekat, že během dubna trh s novými auty poklesne ještě více, vzpamatovávat se bude určitě ještě v květnu a pravděpodobně i v červnu. Podle agentury Moody’s klesne prodej aut v západní Evropě za celý rok 2020 o 21 procent.

Na deset nejprodávanějších aut v Česku v březnu 2020 se podívejte do galerie.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polská vláda chce zabránit Facebooku a Twitteru v mazání obsahu a uživatelských účtů

Polské ministerstvo spravedlnosti v pátek oznámilo, že připravuje nový zákon, který by měl omezit moc sociálních sítí jako jsou Facebook a Twitter mazat obsah příspěvků a zavírat účty. Podle chystaného zákona by tak směly činit jen v případě, že by obsah porušoval polské zákony, upozornila agentura AFP. Experti podle opozičního tisku mají pochyby, zda by nový polský zákon mohl být něčím více než jen politickým gestem.

Chystaný zákon o svobodě slova na internetu počítá podle listu Gazeta Wyborcza se vznikem rady, která by mohla nařídit sociálním médiím obnovit odstraněný obsah, pokud je v souladu s polskými zákony. Mohla by také udělovat pokuty sahající od 50 000 po 50 milionů zlotých (asi od 288 000 po 288 milionů Kč), uvedl před novináři ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro. Pět členů rady by volili poslanci třípětinovou většinou na šest let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy