Jaká bude doprava o posledním prázdninovém víkendu? Kolony a víc policejních hlídek

Eva Srpová Eva Srpová
31. 8. 2018 16:53
Během posledního srpnového víkendu se mnoho lidí vrací z dovolených. Policie tradičně varuje před hustší dopravou. Zvýší počet hlídek.
Doprava během posledního víkendu letošních prázdnin bude tradičně hustá.
Doprava během posledního víkendu letošních prázdnin bude tradičně hustá. | Foto: Michal Štůsek

Poslední prázdninový víkend bývá tradičně na silnicích náročný. Mnoho lidí, zejména rodin s dětmi, se vrací z dovolených domů.

Vzhledem k tomu, že většina hlavních tahů v Česku se aktuálně rekonstruuje a kolony vznikaly celé léto, je nasnadě, že ani během posledních dní před začátkem školního roku tomu nebude jinak.

"Konec prázdnin je každoročně spojen s vyšším rizikem vzniku dopravních komplikací. Z tohoto důvodu bude na silnicích ve zvýšené míře jako každý rok dohlížet na dopravu několik stovek policistů. Policisté se zaměří především na páteřní komunikace, kde očekáváme největší dopravní zatížení," řekla Aktuálně.cz vrchní komisař Eva Kropáčová.

Policie také dále pokračuje ve svém projektu "Nepozornost zabíjí" a chce se při kontrolách zaměřit především na řidiče, kteří při jízdě telefonují, posílají SMS nebo sledují sociální sítě.

"Jelikož je v letošním roce velké množství rekonstrukcí vozovek s tím spojených dopravních omezení a uzavírek, Policie ČR ve spolupráci s Českou kanceláří pojistitelů připravila akci, která má pomoci řidičům v případě dopravní nehody," dodává Eva Kropáčová.

Pokud dojde k nehodě nebo poruše vozidla, posádka by nemusela stát zbytečně dlouhou dobu v kolonách. Na sedmi vybraných dálničních úsecích budou stát u rekonstruovaných míst odtahová vozidla společně s motocyklem Policie ČR. Konkrétně jde o úseky na dálnicích D1, D5, D11 a D46.

Tím, že "odtahovka" bude na místě, zajistí rychlejší odstranění porouchaného nebo havarovaného auta a rychle obnoví provoz.

Odtahová vozidla partnerů pojišťoven budou k dispozici na vytipovaných místech v neděli 2. září 2018 od 14.00 do večerních hodin, a to podle dopravní situace.

Stačí zavolat na Linku pomoci řidičům 1224, která v případě nehody nebo poruchy zajistí včasné odstranění vozu. "Řidiči navíc dostávají záruku, že vzniklou situaci vyřeší smluvní asistenční společnost jejich pojišťovny, a nikoliv často předražené nesmluvní odtahové služby, čímž se vyhnou dalším nepříjemnostem," říká Jan Matoušek, výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů.

Jak Aktuálně.cz říká Jan Studecký, tiskový mluvčí Ředitelství silnic a dálnic, kvůli zvýšené dopravě se práce na opravách hlavních dálničních tahů samozřejmě přerušit nemohou, ale v sobotu 1. září v šest hodin ráno bude zprovozněn alespoň důležitý úsek před Prahou.

"Od soboty projedou řidiči na dálnici D1 mezi 12. a 16. kilometrem zcela bez omezení. Vzhledem ke konci letních prázdnin pak v zájmu zachování plynulosti dopravy nebudou v neděli 2. září prováděny na komunikacích ve správě ŘSD žádné práce údržby, jejichž zajištění vyžaduje snížení počtu jízdních pruhů," dodává Jan Studecký.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy